Big Book Cafe MDM, nowe centrum literackie w Warszawie

Przegląd

Znamy program otwarcia Big Book Cafe MDM. Przy ul. Koszykowej 34/50 nadal trwają prace, ale wiemy, że od 13 czerwca pod tym adresem rusza nowe centrum literackie w Warszawie.

W dniach 13-22 czerwca Big Book Cafe MDM zaprasza na rozmowę z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim o najważniejszych książkach w jego życiu, na dwie wielkie debaty o chłopach i ludowej historii, a także na rozmowę o poezji z wokalistką Bovską czy na spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą o pierwszej biografii Wisły. Będą również ważne literackie premiery i wykład o powojennej wizji Warszawy, w której MDM i siedziba nowej sceny Big Book Cafe odgrywały kluczową rolę.

Program otwarcia Big Book Cafe MFM ma być jednocześnie uwerturą do jedenastej edycji Big Book Festival – międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania, który po dekadzie podróży po mieście na dobre ląduje na nowej literackiej scenie i w dniach 23-25 czerwca odbędzie się tam pod hasłem #otwieraMYsię. Jego wydarzenia będą skupione wokół przyjaźni i przeciwdziałania samotności.

Szczegółowy program otwarcia Big Book Cafe MDM:

Książki mojego życia. Aleksander Kwaśniewski
Jaka literatura pomaga w sztuce rządzenia ludźmi i czy przyszłość demokracji zależy od czytania? Kto nauczył go lubić książki i jakie tytuły pomogły mu podejmować ważne decyzje. Czy zagina rogi kartek, do jakich pisarzy wraca po latach i który ze światowych przywódców ma najciekawszą bibliotekę. Paulina Wilk porozmawia o czytaniu z byłym Prezydentem RP.
13 czerwca, godz. 19:00, transmisja na Facebooku

Uwaga: premiera! Żeńska końcówka języka
Skąd tyle emocji wokół kobiecych nazw zawodów? To trend współczesny czy językowa tradycja, o której zapomnieliśmy? Kogo i dlaczego drażnią chirurżki oraz ministry? O tym, jak język buduje obraz świata, w tym postrzeganie kobiet, płci oraz ciała, z językoznawczynią Martyną Zachorską – Panią od Feminatywów – porozmawia Karolina Sulej.
14 czerwca, godz. 19:00, transmisja na Facebooku

Uwaga: premiera! Wisła. Biografia rzeki
Takiej książki o Wiśle jeszcze nie było! Kiedy i w jakich okolicznościach uznano ją za królową polskich rzek? Jaki wpływ miała na narodową tożsamość? I jaką rolę odegrała w historii? O przyrodniczym, dziejowym i kulturowym znaczeniu Wisły, i stuleciach nadwiślańskiej codzienności opowie Andrzej Chwalba, autor historycznych bestsellerów. Porozmawia z nim Karolina Lewicka.
15 czerwca, godz. 19:00, transmisja na Facebooku

Witajcie na MDM: Jak zbudowano symbol socrealizmu
Monumentalny kompleks z mieszkaniami dla 45 tysięcy osób, gigantycznymi podcieniami, nieziemsko wysokimi lokalami usługowymi i fasadami wykańczanymi granitem z nazistowskich Niemiec oficjalnie oddano do użytku 22 lipca 1952 roku. Kim byli pierwsi mieszkańcy Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej? Dlaczego budowniczowie zrealizowali tylko część imponującej wizji i jakie miejsce na planie zajmowała Księgarnia MDM? O tym opowie Andrzej Skalimowski, historyk, znawca dziejów architektonicznych oraz autor biografii „Sigalin. Towarzysz odbudowy”. Będzie to pierwsza odsłona nowego cyklu autorskich wykładów o historii, architekturze, designie i stylu życia MDM.
16 czerwca, godz. 19:00, wydarzenie bez transmisji.

Nasze chłopskie korzenie – cześć pierwsza: Panów Piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli
Zdegenerowany morderca, oswobodziciel pańszczyźnianych chłopów czy bojownik walki klasowej? Wokół przywódcy rabacji galicyjskiej narosło wiele mitów. Kim był Jakub Szela? Kto odsądzał go od czci i wiary, a kto brał na sztandary? I co nam to wszystko mówi o nas? O tym rozmawiać będą: Ryszard Jamka, historyk i autor nowej książki, oraz Monika Strzępka, reżyserka głośnego spektaklu „W imię Jakuba S.”. Spotkanie poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.
17 czerwca, godz. 13:00, transmisja na Facebooku.

Nasze chłopskie korzenie – cześć druga: Moja babka była ze wsi
Analfabetki, wyrobnice, gospodynie harujące od świtu do nocy. Codzienność znoju i głodu, pragnienia własnych butów, odrobinę lżejszego życia. O naszych babkach i prababkach, przemilczanej herstorii polskich wsi i o tym, dlaczego teraz tak bardzo potrzebujemy ją opowiadać, opowiedzą czytelnicy i Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która uruchomiła lawinę społecznej pamięci. W wydarzeniu wezmą także udział: Katarzyna Surmiak-Domańska oraz Renata Kim. Prowadzenie: Justyna Dżbik-Kluge.
17 czerwca, godz. 16:00, transmisja na Facebooku.

Nemezis. Zemsta nie umiera nigdy
Był na Śląsku chłopak, który umiał rzucać nożami. Był także jego brat i piękna dziewczyna. Ale była też wojna, która porwała ich marzenia jak potężny wir. O tym, ile znaczy pojedynczy los w wielkiej historii, o literaturze, która odkrywa tajemnice przeszłości, i o tym, jak nie oceniać swoich bohaterów nawet, gdy służą złu, Paulina Wilk porozmawia z Maciejem Siembiedą, autorem bestsellerów pisanych z dziejowym i geograficznym rozmachem
21 czerwca, godz. 19:00, transmisja na Facebooku.

Między słowami: Bovska
Pisze teksty, śpiewa i rysuje. Jak wszystkie jej twórcze działania inspirują się wzajemnie? Czy wyda kiedyś ilustrowaną księgę swoich pieśni i czy słowa przychodzą do niej we śnie? O tym opowiada artystka, która śpiewa głośno, bo jej wolno, czyli Bovska. O sile języka i emocjach skrytych między słowami w autorskim cyklu spotkań z twórcami muzyki rozmawiać z nią będzie Anna Król.
22 czerwca, godz. 19:00, transmisja na Facebooku.

 

 

 

źródło booklips.pl

Kategorie: Wydarzenia