Georgi Gospodinov i tłumaczka Angela Rodel laureatami Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023

Autor książki “Time Shelter” – Georgi Gospodinov oraz tłumaczka z języka bułgarskiego – Angela Rodel uhonorowani zostali International Booker Prize 2023

Finalistami tegorocznej edycji Nagrody byli:

  • Boulder, Eva Baltasar, tłum. Julia Sanches
  • Whale, Cheon Myeong-kwan, tłum. Chi-Young Kim
  • The Gospel According to the New World, Maryse Condé, tłum. Richard Philcox
  • Standing Heavy, GauZ’, tłum. Frank Wynne
  • Still Born, Guadalupe Nettel, tłum. Rosalind Harvey
  • Time Shelter, Georgi Gospodinov, tłum. Angela Rodel

 

Georgi Gospodinov – bułgarski poeta, pisarz, krytyk, pracownik Instytutu Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk. Jest najczęściej tłumaczonym i nagradzanym na całym świecie bułgarskim pisarzem, który pojawił się po upadku komunizmu po 1989 roku. Jego powieści, wiersze, eseje, scenariusze i powieści graficzne zapewniły mu pozycję jednego z wiodących głosów literatury europejskiej.

Powieści Gospodinowa były nominowane do kilkunastu międzynarodowych nagród – w tym Nagrody Literackiej PEN za Przekład, Premio Gregor von Rezzori, Bruecke Berlin Preis i Haus der Kulturen der Welt Literaturpreis – w 2019 otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. La Repubblica opisał go jako „Prousta ze Wschodu”.

Time Shelter to jego trzecia powieść, opublikowana w języku angielskim. Włoskie wydanie książki zdobyło w ubiegłym roku prestiżową nagrodę Premio Strega Europeo. W Polsce książka ukazała się, w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak, nakładem Wydawnictwa Literackiego pod tytułem “Schron przeciwczasowy”.

Jego powieść graficzna The Eternal Fly była pierwszą bułgarską powieścią graficzną, a jego opowiadanie „Blind Vaysha” zostało zaadaptowane na krótkometrażowy film animowany, który był nominowany do Oscara w 2017 roku.

 

 

 

Kategorie: HOT, Nagrody