Kraków obchodzi jubileusz przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO

Kraków obchodzi jubileusz przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO

Przegląd

W 2023 roku Kraków obchodzi jubileusz przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych, która powstała, aby wspierać obieg dóbr kulturalnych na poziomie lokalnym, promować praktyki twórcze i kreatywne oraz zwiększać dostęp do kultury, a także integrować kulturalne przemysły kreatywne w wymiarze lokalnym.

Co dla Krakowa oznacza tytuł Miasta Literatury UNESCO?

Przyznanie tytułu – wyraźne świadectwo docenienia potencjału krakowskiego środowiska literackiego – stało się też impulsem dla Miasta do wzmocnienia działań na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Krakowa oraz wsparcia dla lokalnego środowiska związanego z książką.

W 2016 roku Kraków przygotował i wdrożył miejski program wspierający realizację zadań w obszarze literatury – podkreśla pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski. – Program integruje i wzmacnia podmioty działające na lokalnym polu literatury, od miejskich instytucji kultury, przez trzeci sektor, wydawnictwa, księgarnie kameralne, po twórców i twórczynie: pisarki, tłumaczy, redaktorki, ilustratorów… Program Kraków Miasto Literatury UNESCO i idąca w ślad za nim uchwała miejska były pionierskimi działaniami tego typu w skali kraju. Dlatego stały się wzorem dla innych polskich miast chcących starać się o ten tytuł i zaangażowanych w kompleksowe wsparcie branży literackiej na swoim obszarze – przypomina Piaskowski.

Trudno uwierzyć, że minęło już dziesięć lat, od kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Warto wspomnieć, że to niejedyny literacki jubileusz, który świętujemy w tym roku. – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu KMLU.

W październiku odbędzie się piętnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, a w listopadzie po raz dziesiąty spotkamy się podczas Festiwalu Literatury Dzieci i Młodzieży. Świętują z nami również krakowscy wydawcy: Karakter od dziesięciu już lat wydaje, co mu się podoba, oraz Wydawnictwo Literackie, które od siedmiu dekad publikuje najlepszą polską i zagraniczną literaturę. Cieszy również fakt, że mimo zmieniającej się rzeczywistości w Mieście Literatury prężnie działają kameralne księgarnie: De Revolutionibus Books, która niedawno przeniosła się na Rynek Pogórski, jest z nami już dziesięć lat! W Krakowie czeka nas również mnóstwo wydarzeń związanych z przypadającą w lipcu setną rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej – wymienia Chwalba, podkreślając, że KMLU to program, którego operatorem jest KBF, ale tytuł jest dobrem wspólnym całego środowiska literackiego.

 

Od lat w Krakowie działają przecież prężnie miejskie instytucje kultury odpowiedzialne za pielęgnowanie literackiego dziedzictwa, promowanie literatury i czytelnictwa czy międzynarodową współpracą, np. realizujący programy rezydencjalne Instytut Kultury Willa Decjusza, Biblioteka Kraków wraz ze swoimi filiami, a także NGO-sy: m.in. Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja „Tygodnika Powszechnego”, Burza Mózgów, Fundacja Miasto Literatury, Poemat, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Fundacja KONTENT. Mówiąc o krakowskim polu literackim należy pamiętać również o krakowskich Targach Książki, licznych wydawnictwach i księgarniach kameralnych, które stanowią ważne ogniwo kreatywnego łańcucha literatury w naszym mieście, oraz oczywiście – o czytelniczkach i czytelnikach.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu partnerów z pola literackiego w ostatnich latach w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO rozwijały się wydarzenia festiwalowe, takie jak Festiwal Conrada, Festiwal Miłosza czy Festiwal Bomba Megabitowa, Festiwal Literatury dla Dzieci czy Krakowski Festiwal Komiksu, nie można też nie wspomnieć o całorocznych pasmach literackich. Z powodzeniem wprowadzone zostały cykliczne projekty, powołano program rezydencji literackich. Ustanowiona została także Nagroda KMLU dla twórców i wydawców związanych z miastem oraz Nagroda Conrada – skierowana do najlepszych debiutujących twórców. Nie można pominąć również programu wsparcia dla lokalnych księgarń oraz Kongresu Książki, który stał się ogólnopolską platformą branżową łączącą podmioty z rozmaitych dziedzin. W ten sposób program KMLU, którego rola początkowo ograniczała się do realizacji pojedynczych wydarzeń festiwalowych, stał się filarem jednego z najważniejszych ośrodków życia literackiego w kraju.

 

Urodzinowa sesja fotograficzna

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki 21 kwietnia ruszyła kampania wizerunkowa #winszujemy. To trwający cały rok projekt fotograficzny polegający na portretowaniu ludzi tworzących miasto literatury. Ideą projektu jest pokazanie osób i instytucji będących częścią KMLU dawniej i dziś, a są to zarówno postacie publiczne, branża, jak i – naturalnie – czytelniczki i czytelnicy. Do udziału w sesji zaproszono krakowskich wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, antykwariuszy, redaktorów, pisarzy, aktywistów literackich oraz uczestników wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez KMLU, czyli osoby związane z instytucjami współtworzącymi miejską tkankę kulturowo-literacką w szerokim znaczeniu.

 

Kraków do słuchania

Na przełomie kwietnia i maja ruszy też kolejny projekt w ramach KMLU – cykl podkastów przygotowany we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Tematem pierwszego odcinka będą debiuty literackie. Do rozmowy, którą poprowadzą Monika Ochędowska („Tygodnik Powszechny”) oraz Urszula Chwalba (KMLU), zaproszono Elżbietę Łapczyńską i Paulinę Siegień – laureatki Nagrody Conrada.

 

 

źródło miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków