Nominacje do 32. nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Sześciu autorów: pisarzy i poetów zostało nominowanych do tegorocznej 32. nagrody literackiej prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego – poinformował we wtorek urząd miasta.

Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku.

Nabór odbywał się w dwóch kategoriach: na najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich (z wykluczeniem antologii, opracowań, publikacji naukowych i albumów) oraz na najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

Do nagrody za 2022 rok zgłoszono blisko 80 pozycji w dwóch kategoriach.

W kategorii najlepsza książka roku nominowano:

  • “Uczulenia” Pawła Gorszewskiego
  • “Żywe linie nowe usta” Marcina Mokrego.

W kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nominowani zostali:

  • Anouk Herman za “Right into pod tramwaj”,
  • Julek Rosiński za “streszczenie pieśni”,
  • Jakub Sęczyk za “Święto pracy”
  • Paweł Stasiewicz za “Oprawa skórzana”.

Wręczenie nagrody zaplanowano na kwiecień.

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. W ubiegłym roku w kategorii najlepsza książka roku, nagrodę otrzymało dwóch twórców: Andrzej Stasiuk za powieść “Przewóz” oraz Justyna Kulikowska za tom poetycki “gift. z Podlasia”. Natomiast najlepszym debiutem poetyckim okazał się tom poetycki Marty Stachniałek “polski wrap”. (PAP)

Kategorie: Nagrody