Grupa Wydawnicza Foksal – wyniki finansowe za 2021

Przegląd

 

Wzrost wartości sprzedaży o 23% w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku (z 58,3 milionów złotych do 71,8 milionów złotych) dotyczył praktycznie wszystkich kanałów sprzedaży Grupy Wydawniczej Foksal, zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych.

Szerokie działania marketingowo-sprzedażowe wsparte ścisłą kontrolą efektywności kosztowej spowodowały wzrost EBITDA spółki z poziomu 1,6 milionów złotych (z wyłączeniem transakcji jednorazowych) w 2020 roku do poziomu 4,2 milionów złotych w 2021 roku. Zysk netto spółki w roku 2021 wyniósł 2,7 milionów złotych.

Spółka odnotowała dynamiczny wzrost sprzedaży wewnątrzgrupowej, w sieciach drogeryjnych, a także odbudowała obrót wśród dużych klientów internetowych po przeniesieniu większości sprzedaży segmentu literatury do spółki Platon. Część wzrostu sprzedaży do spółki Platon spowodowana była poszerzeniem dystrybucji o nowych kontrahentów. Wszystkie te działania pozwoliły Spółce skompensować spadek sprzedaży w dużych marketach, które po okresie pandemii zmniejszyły lub całkowicie wycofały udział książki w swoim asortymencie.

W segmentach literatury (brandy: W.A.B., Uroboros, Lipstick Books) i poradników (Buchmann) Grupa Wydawnicza Foksal zwiększyła sprzedaż odpowiednio o 17% i 15%. Do największych sukcesów 2021 roku należały “Boginie” Alexa Michaelidesa, feministyczny reportaż “Też tak mam” Magdaleny Kostyszyn, “Schronisko” Sama Lloyda, poradnik „Robię włosing” Agnieszki Niedziałek, „Smocza straż. Mistrz Igrzysk Tytanów” Brandona Mulla oraz „Wizjer” Magdaleny Witkiewicz. Status bestsellerów zyskały także “Rozmowy z przyjaciółmi” Sally Rooney, “Hiszpania do zjedzenia” Bartka Kieżuna, “Rosja od kuchni” Witolda Szabłowskiego i “Niewinny” Grahama Moore’a. 2021 to również rok, w którym świetnie pracowała backlista najlepiej sprzedających się tytułów takich jak „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego czy „Statystycznie rzecz biorąc” Janiny Bąk.

Książki wydawnictwa Wilga pomimo drugiego roku pandemii kontynuowały dobrą i stabilną sprzedaż, osiągając wzrost o 26%. Kilka serii wyróżniło się szczególnie: seria „Miś Pracuś” w samym 2021 roku sprzedała się w nakładzie prawie 140 tys. egzemplarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie książki sensoryczne – np. seria „Uwaga!” (ponad 60 tys. sprzedanych egzemplarzy) czy „Flamaster wodny”, który przekroczył 98 tys. sprzedanych egzemplarzy.

2021 rok to również czas intensywnego rozwoju dystrybucji i sprzedaży gier Fox Games, która rok do roku wzrosła aż o 49%. Największą popularnością cieszyły się „Sagrada”, „Palec Boży” oraz „Najlepsza gra o kotach” i „Najlepsza gra o psach”.

W minionym roku dynamicznie rozwijał się także rynek treści cyfrowych. Z aplikacji Empik Go z audiobookami, e-bookami oraz podcastami korzysta już 300 tysięcy Polaków, którzy tylko w 2021 roku spędzili 25 milionów godzin na słuchaniu i czytaniu cyfrowych książek. W odpowiedzi na ten trend, Grupa Wydawnicza Foksal stale poszerza ofertę w tym segmencie. Doceniają ją e-czytelniczki i e-czytelnicy – dwa tytuły z portfolio Grupy: „Wizjer” Magdaleny Witkiewicz, a także „Zabójcza przyjaźń” Alice Feeney znalazły się w TOP5 najchętniej słuchanych audiobooków w 2021 roku w aplikacji Empik Go, co dało im nominacje do Bestsellera Empiku 2021.

Grupa Wydawnicza Foksal to jeden z największych wydawców na polskim rynku, którego właścicielem jest Empik S.A.. W portfolio skupia renomowane oficyny wydawnicze obecne na rynku od ponad 20 lat: W.A.B., Buchmann oraz Wilgę, a także nowe brandy: Fox Games, Lipstick Books i Uroboros.

Grupa Wydawnicza Foksal jest częścią Grupy Empik. W ciągu ostatnich lat nakładem Grupy Wydawniczej Foksal ukazały się takie bestsellery jak „Pacjentka” Alexa Michaelidesa, „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego, „Statystycznie rzecz biorąc” Janiny Bąk, „#SEXEDPL” Anji Rubik, „Ludowa Historia Polski” Adama Leszczyńskiego, czy „Normalni ludzie” Sally Rooney. Grupa Wydawnicza Foksal wydaje książki m.in. Michela Houellebecqa, Brandona Mulla, Milana Kundery, Zyty Rudzkiej, Jakuba Szamałka, Marcina Mellera i Igora Brejdyganta.

 

www.gwfoksal.pl

 

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: Grupa Foksal