“Biała elegia” Han Kang. Najbardziej osobista książka autorki głośnej „Wegetarianki”

Przegląd

 

Han Kang
„Biała elegia”

Tłumaczenie: Justyna Najbar-Miller
Premiera: 26 stycznia

Najbardziej osobista książka Han Kang – autorki głośnej „Wegetarianki”, laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera 2016.

„Biała elegia” – powieść, która powstała w czasie pobytu pisarki w Warszawie – to oszałamiające studium kruchości, piękna i obcości życia.

Premiera już 26 stycznia.

Bohaterka książki nękana przez migrenę – „dobrze zaznajomioną, choć dokuczliwą towarzyszkę” – opowiada o starszej siostrze, która zmarła niedługo po przyjściu na świat. Chociaż przeprowadza się do miasta, znajdującego się po przeciwnej stronie kuli ziemskiej, pozostaje owładnięta przez powracające wspomnienia.

Pewnego razu przypadkiem ogląda film nakręcony wiosną 1945 roku, przedstawiający obraz miasta całkowicie zniszczonego na rozkaz Hitlera. Kiedy siedemdziesiąt lat później bohaterka kroczy ulicami odbudowanej metropolii, po raz pierwszy zaczyna wyobrażać sobie „twarz siostry, która miała tyle wspólnego z tym miastem”, dziecka „które było piękne i białe niczym kluseczka ryżowa”.

„Biała elegia”, najbardziej osobista książka w dorobku Han Kang, to poetycka powieść o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. O tym, co na przekór wszystkiemu pozostaje nieskazitelne, czego pod żadnym pozorem nie da się zszargać. Przywołana przez autorkę lista białych rzeczy daje początek kilkudziesięciu historiom, które ukazują różne odcienie smutku.

 

Han Kang – koreańska pisarka i poetka. Laureatka najbardziej prestiżowych koreańskich nagród literackich. Międzynarodową sławę przyniosła jej głośna powieść „Wegetarianka” (2007; tłum. Justyna Najbar-Miller, Choi Jeong In.), która jako pierwsza została przełożona na język angielski. To właśnie za nią Han Kang została nagrodzona Man Booker International Prize w 2016 roku. Kolejna powieść, „Nadchodzi chłopiec” (2014; tłum. Justyna Najbar-Miller), zyskała uznanie krytyków i była wymieniana wśród najważniejszych książek 2017 roku. „Biała elegia” (ang. The White Book, tłum. Justyna Najbar-Miller) powstała w czasie rezydencji literackiej autorki w Warszawie.

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB