Znamy nominowanych do Nagrody Conrada za 2020
Przegląd
- Typ: Nagrody Literackie
- Marka: Nagroda Conrada
Szalejów Macieja Bobuli, Halny Igora Jarka, Bestiariusz nowohucki Elżbiety Łapczyńskiej, Bezmatek Miry Marcinów i Niż Macieja Topolskiego to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2020. Ich autorzy mają szansę na zdobycie lauru literackiego wyróżniającego się tym, że docenia wyłącznie debiutantów! O tym, który z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 24 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 23 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej www.conradfestival.com.
Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz siódmy. To wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę. I to właśnie wydawcy zgłaszają do nagrody swoich autorów.
Pierwszy z nominowanych Maciej Bobula został doceniony za swój debiut prozatorski Szalejów wydany przez wydawnictwo j. To zbiór ściśle powiązanych opowiadań znakomitego dolnośląskiego poety, które łączy przede wszystkim tytułowe miejsce – wieś w Kotlinie Kłodzkiej, ale także swoisty rodzaj wrażliwości. Igor Jarek zadebiutował Halnym, który ukazał się nakładem wydawnictwa Nisza. Specyficznie napisane i wydrukowane opowieści zebrane w tym tomie łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. W Nowej Hucie rozgrywa się również fabuła Bestiariusza nowohuckiego Elżbiety Łapczyńskiej wydanego przez Biuro Literackie. Tym razem opowiedziana historia przyjmuje oniryczną, nieomal surrealistyczną postać. W gronie nominowanych znalazła się również Mira Marcinów i jej Bezmatek opublikowany przez Wydawnictwo Czarne, opowiadający o złożonej relacji pomiędzy matką a córką, a przede wszystkim o śmierci i utracie. Ostatnim z nominowanych w tym roku jest Maciej Topolski, autor Niżu, zbioru, który ukazał się nakładem Korporacji Ha!art. To książka trudna do gatunkowej identyfikacji, łącząca reportaż, esej i prozę poetycką, a poświęcona pracy kelnerskiej. Z biogramami przedstawionych nominowanych można zapoznać się na stronie internetowej festiwalu.