Wielowątkowa saga oparta na prawdziwych losach śląskiej rodziny…
Przegląd
- Typ: Literatura
- Marka: Szara Godzina
Nakładem Wydawnictwa Szara Godzina z Katowic ukazał się pierwszy tom sagi „Wrzeciono Boga” – „Kłosy”, pióra pochodzącego z Rybnika Andrzeja H. Wojaczka. Wiele wydarzeń z książki miało miejsce w rzeczywistości – zawarł je w pisanym przez całe życie pamiętniku wuj autora, Ślązak, którego życie wpisało się w epokę burzliwych przemian i wstrząsów pierwszej połowy XX wieku. Inne – zrodzone w wyobraźni pisarza – tworzą swobodną interpretację dawnych czasów i miejsc.
Dariusz Niebudek, aktor, reżyser, moderator, kabareciarz, wokalista i sercem Ślązak, tak napisał o „Kłosach”:
Śląsk to region postrzegany czy opisywany powierzchownie, często stereotypowo, bez wiedzy o jego wyjątkowych i skomplikowanych dziejach. Na szczęście powoli się to zmienia, dzięki dziełom takich pisarzy jak Szczepan Twardoch, Kazimierz Kutz, Eva Tvrda… Powieścią “Wrzeciono Boga” do tego zacnego grona dołączył właśnie Andrzej H Wojaczek. Autor głęboko „zakorzeniony” w śląskiej ziemi znakomicie potrafił oddać ducha i mentalność jej mieszkańców. Zręcznie, lekkim piórem wykreował wielowarstwową opowieść, wplatając śląską sagę w dramatyczne wydarzenia lokalne i światowe. Taka pozycja jest dziś bardzo potrzebna, ponieważ na naszych oczach zanika odrębność kulturowa tego niezwykłego regionu. Jednak nie jest to historia przeznaczona tylko dla mieszkańców czy miłośników śląskości. Od autora dostajemy barwną galerię postaci, sprawnie poprowadzony watek kryminalny, intrygę z wplecionym romansem, a wszystko to okraszone poczuciem humoru oraz głębokim szacunkiem do dziedzictwa, które nadal kształtuje mentalność ludzi żyjących na Śląsku.
Fabuła
Jesień 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa – niewielkiej wioski na Górnym Śląsku – szczęśliwie docierają tylko jej odległe echa. Trzynastoletni Teofil Kłosek zakrada się do okien mieszkania kierownika pruskiej szkoły, stając się świadkiem sceny będącej początkiem serii dramatycznych wypadków.
Ludzkie dramaty i tragiczne wybory, a w ich tle codzienne życie – szkolne perypetie, romantyczne zauroczenia, bolesne rozstania, pałacowe intrygi… I owiana grozą śląskich bajań zagadka kryminalna, która tasuje szeregi serdecznych przyjaciół i zaprzysięgłych wrogów. Na wszystkim kładzie się cień mrocznej tajemnicy sięgającej czasów powstania styczniowego.
„Wrzeciono Boga” to przejmująca, wielowątkowa saga oparta na prawdziwych losach śląskiej rodziny. Fabuła pierwszego tomu pt. „Kłosy” toczy się w czasach, kiedy
w sercach Polaków odżywają narodowowyzwoleńcze idee. Kulturowo-społeczne uprzedzenia stają się zarzewiem międzypokoleniowego konfliktu, który rozbije rodzinę Kłosków i poruszy wiejską społeczność.
Andrzej H. Wojaczek – rocznik 81. Z wykształcenia filolog polski, z zawodu czynny belfer;
z zamiłowania muzyk, instrumentalista. Komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Żytomierzu na Ukrainie. Instruktor teatralny, scenarzysta, autor tekstów; piwowar domowy – pasjonat belgijskich piw klasztornych.