Spacery literackie w Krakowie po raz ósmy

Przegląd

Jednym ze sposobów na poznanie bliżej sylwetek ulubionych twórców może być podążanie ich śladami podczas literackich spacerów. Dla miłośników literatury i przechadzek po Krakowie w tym roku po raz kolejny w ramach cyklu literackich spacerów po stolicy Małopolski, organizowanych przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, przygotowano trasy spacerowe, które będą okazją do zanurzenia się w literacką historię miasta. Łącznie opracowano dziewięć szlaków, z których dwa, wychodząc naprzeciw wielokulturowej grupie uczestników, zostaną poprowadzone w języku ukraińskim.

Pierwszy spacer rusza już 26 czerwca i będzie okazją do przemierzenia miasta szlakiem kobiet. Uczestnikom i uczestniczkom spacerów doskonale znane są już anegdoty z życia Wisławy Szymborskiej czy tragiczne losy Haliny Poświatowskiej. Inne pisarki zostały jednak przykryte kurzem zapomnienia. Kto dziś kojarzy Natalię Rolleczek czy Antoninę Domańską? Za to współczesna literatura to czas twórczyń. Dorobek współczesnych pisarek i poetek nie może być niechlubnie określany “literaturą kobiecą”.

Literacka wycieczka piesza pokaże także miejsca, które odwiedzali i naznaczali swoją obecnością tacy poeci jak Andrzej Bursa czy laureat literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz – na ten spacer będzie można wybrać się w trakcie Festiwalu Miłosza.

W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie także nowości. W lipcu pójdziemy w ślady jednego z najważniejszych powojennych prozaików – Kornela Filipowicza. To wybitny prozaik, poeta, scenarzysta oraz przyjaciel wielu polskich twórców, m.in. Juliana Przybosia i Tadeusza Różewicza. Powrócił do łask czytelników dzięki niedawno wydanym wznowieniom opowiadań w wyborze Justyny Sobolewskiej. Podobno najlepiej w życiu miał jego kot i nigdzie indziej kawa neska z “Peweksu” nie smakowała tak dobrze jak na rybach w towarzystwie Kornela Filipowicza.

W sierpniu z kolei podążymy szlakiem Zuzanny Ginczanki, odkrywanej ostatnio na nowo polskiej poetki pochodzenia żydowskiego, a także innych poetów wojennych. Przy okazji spacerów literackich nie boimy się odwiedzać miejsc, które są pretekstem do poruszania trudnych tematów, dlatego ten spacer rozpoczniemy od Więzienia Montelupich, gdzie więzionych było wielu polskich twórców. Obecnie przeżywamy renesans poezji Ginczanki, dlatego wydana niedawno biografia autorstwa Izoldy Kiec stała się impulsem do opowieści o poetkach i poetach okresu wojny.

Jeden z wrześniowych spacerów poświęcony zostanie wybitnemu polskiemu pisarzowi, dziennikarzowi i tłumaczowi, autorowi książek o Ferdynandzie Wspaniałym – Ludwikowi Jerzemu Kernowi, którego 100. rocznica urodzin była obchodzona w ubiegłym roku. Niektórym kojarzy się z “Przekrojem”, inni znają go jako poetę. Przechadzka będzie okazją do przypomnienia twórczości zapomnianego dziś poety. Kern nie tylko ubogacił krainę dziecięcej wyobraźni. Jego twórczość zaowocowała piosenkami “Lato, lato” czy “Cicha woda” (dla samego poety był to początek przygody z motoryzacją).

Rok 2021 to Rok Lema, w związku z tym nie może zabraknąć wędrówki szlakiem tego wybitnego polskiego futurologa i jednego z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Jeden ze spacerów szlakiem Stanisława Lema poprowadzi gościnnie Wojciech Orliński – dziennikarz i pisarz, znawca twórczości Lema, autor biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi” i scenariusza do filmu Borysa Lankosza „Autor Solaris”.

Ostatni ze spacerów będzie dedykowany Josephowi Conradowi, autorowi takich powieści jak „Lord Jim” czy „Jądro ciemności”. Wydarzenie odbędzie się w październiku – już od kilkunastu ten miesiąc kojarzony jest w Krakowie z Targami Książki oraz Festiwalem Conrada.

 

Wstęp na wszystkie spacery jest darmowy, jednak ze względu na duże zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Spacery literackie po Krakowie organizowane są przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

 

więcej miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków