SAGA „NA PODLASIU”
Przegląd
- Typ: Literatura
- Marka: Szara Godzina
„Na Podlasiu” to trzytomowa saga pióra Agnieszki Panasiuk rozgrywająca się w Białej-Podlaskiej w drugiej połowie XIX wieku. Bohaterkami trylogii są trzy kobiety – kolejno: Antonia, Cecylia i Aleksandra. Ale „Na Podlasiu” to również opowieść o mieście i jego mieszkańcach. Na kartach książek pojawiają się autentyczne, choć często zapomniane postaci z historii Białej Podlaskiej. Nagrobki bohaterów – ziemian, lekarzy, duchownych, sklepikarzy, nauczycieli, rzemieślników czy urzędników można odnaleźć w najstarszej części cmentarza parafialnego w Białej Podlaskiej.
Cykl ukazuje się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, specjalizującego się w powieściach obyczajowych i obyczajowo-historycznych.
Jest rok 1869. Antonia Gillard traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę i zostaje guwernantką w domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu. Tu zawiązuje przyjaźnie, poznaje lokalne tradycje i śledzi poczynania Oswobodziciela – tajemniczego jeźdźca, który pomaga mieszkańcom regionu mierzyć się z carskimi represjami.
W wyniku intrygi guwernantka musi pożegnać się z nauczaniem i podjąć się zupełnie nowego zajęcia. Antonia, jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii, wyjeżdża do Franopola. Bierze udział w życiu towarzyskim, podróżach i wizytacjach majątków, ale równocześnie angażuje się w pomoc ubogim i chorym. Los sprzyja kobiecie, która zakochuje się z wzajemnością. Jednak dla zakochanych nadchodzi czas próby. Czy zdołają zmylić tropy i odwrócić od siebie uwagę carskiej policji? Jak potoczą się dalsze losy Antonii?
NA PODLASIU. CECYLIA – premiera marzec 2021
Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha.
Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie, otwierając się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego. Rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otaczając serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika.
Z odwagą podejmuje się niebezpiecznych wyzwań. Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce?
Bohaterką ostatniej części trylogii „Na Podlasiu”, która ukaże się w czerwcu tego roku, jest Aleksandra, młoda aktorka i tancerka odnosząca sukcesy w Warszawie. W 1887 r., korzystając z zaproszenia aktualnego adoratora, wyjeżdża na rekonwalescencję na Podlasie. Wynajmuje dom w Białej od Cecylii. Spoufala się z rosyjskimi urzędnikami i żołnierzami, ale też angażuje w patriotyczne przedsięwzięcia. Spotyka swą dawną miłość – Jana.
Agnieszka Panasiuk, z wykształcenia nauczyciel historii, pracę zawodową związała
z administracją. Jest laureatką konkursów literackich. Czas najchętniej spędza z rodziną
w domu na wschodzie Polski. Pasjonuje się ogrodnictwem, dobrym filmem i nie wyobraża sobie dnia bez pisania o przeszłości ukochanego południowego Podlasia.
Saga „Na Podlasiu” jest dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych.