Decyzje, które zmieniły świat
Decyzje, które zmieniły świat, Tomasz Grabowski OP, Wojciech Jędrzejewski OP, Tomasz Nowak OP, Piotr Oleś OP
To nie marzenia zmieniają rzeczywistość, ale konkretne decyzje i wybory. Niektóre są niezwykle twórcze, inne fatalne w skutkach. Do dziś nosimy w sobie konsekwencje nieposłuszeństwa Adama i Ewy w raju. O znaczeniu decyzji opowiadają biblijne historie z drzewem w tle i te o losach wielu „marnotrawnych” braci. Jednakże, czy jesteśmy w Edenie, czy pod dębami Mamre, czy też w Jerychu, Bóg staje na zakręcie dziejów i stale mówi: JESTEM! On nigdy nie porzucił stworzonego przez siebie dzieła. Odkupienie człowieka to jedna z kluczowych decyzji Boga, która niezmiennie – zmienia świat.
Książka powstała na podstawie serii filmów opublikowanych w serwisie dominikanie.pl. Znani dominikanie dzielą się w niej swoimi przemyśleniami: Tomasz Grabowski OP mówi o 9 dniach stworzenia. Piotr Oleś OP wprowadza nas w świat Arboretum. Miejsca, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy w celach badawczych. Tomasz Nowak OP przygląda się Marnotrawnym braciom. Wojciech Jędrzejewski OP przybliża Decyzje, które zmieniły losy świata.
– Stworzenie jest pierwszym dowodem na to, że Bóg chce świata i nie rezygnuje z nikogo z nas. Każda chwila naszego życia, każda cząstka naszego ciała mówi o tym, że Bóg jest bezpośrednio zaangażowany w nasze istnienie. Chce nas, bo gdyby nie chciał, przestalibyśmy istnieć. Zniknęlibyśmy i na powrót stali się nicością. Dzięki temu, że Bóg mnie nieustannie podtrzymuje w istnieniu, wiem, że cały czas jest zaangażowany w moje bycie, a to jest dowód Jego miłości do mnie. On mnie chce! Bez względu na to, co robię, co mi się udaje czy jakie odnoszę porażki, On cały czas potwierdza, że mnie chce – Tomasz Grabowski OP.
– Aby dotknąć prawdy o nas samych i naszym życiu, bardzo mocno potrzebujemy Ducha mądrości. Mądrości, która pomagałaby nam rozpoznawać Bożą obecność w naszym życiu i prawdę, do której Pan Bóg nas zaprasza, do której chce nas nieustannie przekonywać i ją nam objawiać. Potrzebujemy wsparcia Pana Boga, kiedy dokonujemy wyborów, potrzebujemy, żeby to On nas prowadził i czasem pomagał nam zobaczyć, jaka jest prawda – o nas samych, o naszych relacjach, o naszym widzeniu drugiego człowieka i o tym, czego doświadczamy; prawda o naszym życiu, naszej codzienności, o tym wszystkim, z czym walczymy, co jest naszą radością, czego byśmy chcieli i do czego zmierzamy – Piotr Oleś OP.
– Pozwólmy Jezusowi zacząć królować w naszym życiu i wyprowadzić się z tego, co nas przygniata, z tego grzechu, z naszych wad, tak aby nie doprowadziły one do zabójstwa, do jeszcze większej krzywdy, aby zło nie rozszerzyło się na kolejne pokolenia, nie królowało, nie zaczęło panować szerzej i głębiej. Nie pozwólmy na to; idźmy do Jezusa, który nas wybawia, który sam wchodzi w miejsce Abla, aby nas wydobyć ze śmiercionośnego grzechu – Tomasz Nowak OP.
– Momentem, w którym Bóg potwierdził swoją decyzję i swój wybór, był krzyż Chrystusa. Raz jeszcze wybrał wówczas ten poraniony świat. Wziął go w swoje ramiona. Zadeklarował: „Jesteś mój, upadły świecie. Ukochałem cię na zawsze. Wyryłem cię na obu moich dłoniach. Wyryłem cię w moim sercu. Nigdy cię nie porzucę. Nigdy się ciebie nie wyrzeknę. Nigdy nie pozwolę, aby płomień mojego gniewu zniszczył ten świat, ponieważ to jest mój świat i biorę za niego odpowiedzialność” – Wojciech Jędrzejewski OP.
Patronat medialny nad książką objęli: „Przewodnik Katolicki”, „Echo Katolickie”, tygodnik „Idziemy”, miesięcznik „W drodze”, portal katolicki OPOKA, deon.pl, aleteia.pl, dominikanie.pl, Radio Emaus, Radio Nadzieja.
O autorach:
Tomasz Grabowski OP (ur. 1978 r.) – dominikanin, autor licznych wywiadów i artykułów w mediach ogólnopolskich, regionalnych i katolickich, a także dwóch książek: Wiara w czasach zarazy, Droga do zbawienia. Prowadził szereg wykładów poświęconych liturgii w ramach m.in. Dominikańskich Szkół Wiary, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, Studium Dominicanum, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego, a także zajęcia dydaktyczne i formacyjne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. Głosi rekolekcje dla grup, parafii i księży oraz wspólnot zakonnych.
Piotr Oleś OP (ur. 1986 r.) – dominikanin. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Studia z historii sztuki ukończył obroną pracy magisterskiej z zakresu późnobarokowej architektury na Dolnym Śląsku i w Czechach. Pasjonuje się chrześcijańską architekturą sakralną oraz ochroną zabytków, teologicznie interesuje go alegoria w pismach ojców Kościoła. Duszpasterz akademicki w DA Freta 10 w Warszawie.
Tomasz Nowak OP (ur. 1971 r.) – dominikanin, kaznodzieja wędrowny, wykładowca homiletyki, przeor klasztoru w Łodzi. Współtworzy Dominikański Ośrodek Kaznodziejski. Jego największą pasją jest głoszenie Ewangelii i muzyka, szczególnie jazz. Towarzyszy inicjatywom związanym z modlitwą uwielbienia. Razem z muzykami, aktorami, tancerzami i innymi artystami, którym bliska jest ta idea, prowadzi warsztaty, rekolekcje i koncerty.
Wojciech Jędrzejewski OP (ur. 1968 r.) – dominikanin, kaznodzieja, rekolekcjonista, współtworzy Dominikański Ośrodek Kaznodziejski. Były katecheta, duszpasterz młodzieży i studentów. Głosi rekolekcje i misje parafialne, posługuje słowem księżom i siostrom zakonnym. Prowadzi warsztaty czytania Pisma Świętego, które adresuje do małych grup duszpasterskich. Koordynuje warsztaty kaznodziejskie dla kapłanów. Zajmuje się również indywidualnym coachingiem.