Szykuje się „Nawrót pandemii słowa”!

Szykuje się „Nawrót pandemii słowa”!

Przegląd

Najstarszy polski festiwal literacki obchodzi w tym roku swoje dwudziestopięciolecie. Organizatorzy Stacji Literatura, dawnego Fortu i Portu Literackiego, mimo wielu przeciwności wierzą, że jubileuszowa edycja planowana na 10-13 września dojdzie do skutku w pełnej odsłonie. Poznaliśmy dzisiaj program imprezy, jej hasło, a także spot, który promuje wydarzenie. Szykuje się „Nawrót pandemii słowa”!

Gościem głównym tegorocznej edycji imprezy będzie Charles Bernstein, zdobywca prestiżowej amerykańskiej Nagrody Bollingen w roku 2019. Poznamy też dwie laureatki Europejskiej Nagrody Literackiej. Natašę KRAMBERGER ze Słowenii oraz Réka MÁN-VÁRHEGYI z Węgier. Książki trójki gości przetłumaczą Kacper BARTCZAK, Agnieszka BĘDKOWSKA-KOPCZYK oraz Elżbieta SOBOLEWSKA. Dzięki nowej serii Klasyka europejskiej poezji, docenionej w unijnym programie Kreatywna Europa festiwalowa publiczność poza twórczość czwórki wybitnych poetów Williama BLAKE’A, Salvadora ESPRIU, Miroljuba TODOROVICIA, Otona ŽUPANČICIA w nowych przekładach Tadeusza SŁAWKA, Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO, Jakuba KORNHAUSERA wraz z Kingą SIEWIOR i Katariny ŠALAMUN-BIEDRZYCKIEJ. Ósmą przekładową książką jubileuszowej Stacji Literatura jest „Amerykańska Szkoła Pisania. Szkice i opowiadania” Elizabeth BISHOP z tłumaczeniami Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Marcina SZUSTERA i Juliusza PIELICHOWSKIEGO.

 

Drugą nową inicjatywą wydawniczą jest seria „25}25” z książkami autorów, którzy w historii Fortów, Portów i Stacji odegrali bardzo ważną rolę. Są to okolicznościowe tomy Tymoteusza KARPOWICZA, Tadeusza RÓŻEWICZA, Rafała WOJACZKA oraz Konrada GÓRY, Marty PODGÓRNIK, Eugeniusza TKACZYSZYNA-DYCKIEGO i Bohdana ZADURY. Na festiwalu nie zabraknie innych poetyckich premier i czytań: Jacka DEHNELA, Adama KACZANOWSKIEGO, Grzegorza KWIATKOWSKIEGO, Joanny ROSZAK, Roberta RYBICKIEGO, Przemysława SUCHANECKIEGO, Katarzyny SZAULIŃSKIEJ i Aleksandra TROJANOWSKIEGO. Dziesiątym wydarzeniem na głównej festiwalowej scenie w CETiKu będzie spotkanie z ósemką autorów (Paweł HARLENDER, Natalia KUBICIUS, Paweł KUSIAK, Michał MYTNIK, Marlena NIEMIEC, Klaudia PIESZCZOCH, Agata PUWALSKA, Jakub SĘCZYK) przed debiutem książkowym, których wiersze znalazły się w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019.

 

W ramach wieczornych wydarzeń w Siennej zaplanowane zostało Forum Literackie. Pierwszego dnia odbędzie się dyskusja wokół książki Ludzie ze Stacji, a drugiego rozmowa „Nowe języki poezji”, która dotyczyć będzie nie tylko tego, jak zmieniała się na przestrzeni ostatnich 25 lat polska poezja, ale przede wszystkim jak wygląda dzisiaj oraz jak może się zmieniać w kolejnych latach. Tradycyjnie odbędzie się także finał konkursu „Wiersz i opowiadanie doraźne”, który w tym roku ma nietypowy, bowiem uczestniczy piszą nie jednego dnia czy w jeden weekend jak to miało miejsce w ubiegłych latach, ale dwanaście razy, każdego 25 dnia kolejnego miesiąca. Książka jaka będzie podsumowaniem konkursu z wierszami 24 autorów stanie się kroniką wydarzeń pomiędzy dwoma kolejnymi edycjami imprezy. W Siennej zaplanowano także zajęcia aż w dziewiętnastu Pracowniach dla ponad dwustu osób. Obok finałów tradycyjnych projektów wydawniczych („Połów. Poetyckie debiuty”, „Pierwsza książka wierszem”, „Pierwsza książka prozą”, „Po debiucie wierszem”, „Druga książka w Biurze”) nie zabraknie zajęć dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni” oraz indywidualnej pracy z debiutantami. Będzie też tradycyjna Pracownia Mistrzów oraz dwa projekty szkoleniowe „Sprzedawca poezji” i „Książka w sieci” dla księgarzy oraz dystrybutorów książek.

 

Oprawę graficzną festiwalu przygotowuje Marianna Sztyma, muzykę do poszczególnych wydarzeń pisze i wykona na żywo Dominik STRYCHARSKI. Scenografię przygotuje Damian BANASZ a materiały wideo przygotują Yellow Tapir Films oraz Kuba i Tomasz PIECHNIK. Uzupełnieniem działań będzie projekt „Kartoteka 25” realizowany dzięki programowi Kultura w sieci, jaki swój finał będzie mieć na stronach internetowych Biura Literackiego.

Wydarzenia odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów: „Partnerstwo dla książki” i „Promocja czytelnictwa”. Imprezę wspierają także Unia Europejska oraz Gmina Stronie Śląskie. Partnerami Stacji Literatura są ponadto: Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, Czarna Góra Resort, oraz Biuro Turystyczne Manikar i Dworek Galosa. Cały program festiwalu i więcej informacji znaleźć można na stronie biuroliterackie.pl w zakładce Wydarzenia.

 

Strona festiwalu

 

Kategorie: Wydarzenia