Książka Górska Roku 2020

Podczas Festiwalu Literatury Górskiej rozstrzygnięty został Konkurs Na Książkę Górską Roku 2020. O wyborze zadecydowało jury w składzie: prof. Ewa Grzęda (przewodnicząca), prof. Jacek Kolbuszewski, Zbigniew Piotrowicz, Filip Springer, Michał Nogaś i Paweł Drozd oraz wspierająca jury Renata Wcisło (za Michała Nogasia w książkach wydanych przez Agorę).
Literaturę w kategorii “Książka górska dla dzieci” oceniało zaś jury: prof. Ewa Grzęda, prof. Jacek Kolbuszewski, Katarzyna Stoparczyk, Anna, Pola i Robert Maciągowie, Agnieszka Sawala z córką Tosią, Renata Wcisło z córką Basią.

 

W poszczególnych kategoriach nagrodzono:

Literatura wspinaczkowa
„Niewiarygodna Wspinaczka. Alex Honnold, El Capitan i free solo”
autor: Mark Synnott | Wydawnictwo Dolnośląskie

Literatura górsko-podróżnicza, reportaż
„Kiczery. Podróż przez Bieszczady”
autor: Adam Robiński | Wydawnictwo Czarne

Literatura tatrzańska
„Skoczkowie. Przerwany lot”
autor: Dariusz Jaroń | Wydawnictwo Marginesy

Biografia górska
„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”
Autorzy: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski | Wydawnictwo Agora

Przewodniki i poradniki (nagroda im. Janusza Kurczaba)
„Wielka Korona Tatr. Przewodnik wspinaczkowy po 14 ośmiotysięcznikach”
autor: Andrzej Marcisz | Wydawnictwo Bezdroża

Albumy fotograficzne
„Trolltindene 1972, 1974, 1977. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”
autorzy: Tadeusz Piotrowski, Danuta Piotrowska

Literatura dla dzieci
„Everest”
autorzy: Francis Sangma i Lisk Feng | Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe – Wydawnictwo Adamada

 

Tytuł Najlepszej Książki Górskiej Roku 2020, która otrzymała Nagrodę Grand Prix to:
„Kiczery. Podróż przez Bieszczady”
autor: Adam Robiński | Wydawnictwo Czarne

Nagroda Publiczności
„Kiczery. Podróż przez Bieszczady”
autor: Adam Robiński | Wydawnictwo Czarne

 

Nie ujmując wartości książce Adama Robińskiego, zauważyliśmy, że został tutaj naruszony REGULAMIN przyznawania Nagrody Grand Prix. Zgodnie z pkt 4.2 Regulaminu ” Książka nie może otrzymać równocześnie tytuł Książki Górskiej Roku w danej kategorii i nagrody Grand Prix. Poprosiliśmy o wyjaśnienie Organizatorów.

 

 

Oto odpowiedź:

Dzień dobry, dziękujemy za czujność, owszem, taki zapis pojawił się w tym roku, jako nowość w regulaminie, jednak od lat w regulaminie widnieje punkt 5.3. “Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Organizatora”. W tym roku Jury stwierdziło, że nie ma możliwości przyznania nagrody w kategorii reportaż i Grand Prix innej książce niż Adama Robińskiego, ponieważ książka ta – biorąc pod uwagę bardzo szczegółowe kryteria i punktację – daleko odbiegała od pozostałych pozycji zarówno w swojej kategorii, jak i w punktacji do Grand Prix. Jury uznało, że po podliczeniu punktów matematyczna przewaga tej książki jest wręcz miażdżąca w obu kategoriach i trzeba byłoby zrezygnować z nagrody w kategorii reportaż i w ogóle jej nie przyznać, by “Kiczery” mogły zdobyć Grand Prix. Dlatego przewodnicząca jury i organizatorzy postanowili skorzystać z przysługującego im prawa do ostatecznej interpretacji. Różnica była tak poważna, że jury zrezygnowało z dodatkowego głosowania nad Grand Prix i uznało, że w przyszłym roku w ogóle zrezygnuje z zapisu o niełączeniu nagród. Sami jesteśmy zaskoczeni tak wysokimi notami w porównaniu do innych książek. W tej decyzji utwierdza też jury i organizatorów fakt, który ogłosiliśmy wczoraj podczas gali zakończenia festiwalu – książka Adama Robińskiego otrzymała kolejną nagrodę – publiczności, również zdecydowaną przewagą głosów uczestników festiwalu. Zatem w ręce Adama Robińskiego trafiają aż trzy nagrody, co jest sytuacją wyjątkową. Z serdecznymi pozdrowieniami, Organizatorzy

 

Kategorie: Nagrody