Nowa równowaga na rynku książki

Nowa równowaga na rynku książki

Przegląd

Lista Nielsen BookScan top 20 z tygodni 17 – 20 (19 kwietnia – 16 maja 2020) to lista drugiego miesiąca pandemii. I chociaż nie jest to tradycyjny maj z targami książki, wysypem nowości i mnóstwem spotkań autorskich, wydawcy po otwarciu galerii handlowych łapią nową równowagę. Mimo przesunięcia terminu wielu premier na czele listy top20 Nielsen BookScan znalazły się właśnie książki wydane w czasie pandemii. Autorzy, wydawcy i sprzedawcy książek dyskutują o oczekiwaniach i profilu „nowego” nabywcy i czytelnika.

 

– Na pierwszym miejscu listy top 20 „Siostra Słońca” znalazł się szósty tom sagi obyczajowo-romansowej Lucindy Riley (premiera 26 kwietnia), na drugim „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza, thriller psychologiczny (premiera 6 maja), a na trzecim ten sam gatunek w wydaniu brytyjskiej autorki B.A.Paris: „Dylemat” (premiera 10 marca).
Publiczność czeka na swoich ulubionych autorów, wydawcy mają tego świadomość i w tym wymiarze „nowy” czytelnik będzie bardzo podobny do „poprzedniego”. Zadziałał tutaj znany mechanizm: podobają nam się piosenki, które już znamy, czekamy na kolejny odcinek ulubionego serialu. I tak jak kiedyś Sienkiewicz z sukcesem publikował Trylogię ku pokrzepieniu serc w odcinkach w prasie przez kilka lat, tak teraz jedenasty tom serii z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza na czwartym miejscu nikogo nie może dziwić („Ekstradycja”, premiera 23 marca, spadek z pozycji numer jeden).
Małe dzieci dostały dwa nowe tytuły z hitowej serii Pucio: „Pucio mówi dobranoc” i „Pucio mówi dzień dobry” (premiera 6 maja) – miejsca pięć i sześć na naszej liście. Miejsca siedem i osiem to powieść historyczna mocno osadzona w obozowych realiach („Położna z Auschwitz” Magdy Knedler, premiera 15 stycznia 2020) oraz „Jest krew…” nowy zbiór czterech mrocznych opowiadań Stephena Kinga (premiera 28 kwietnia). Pierwszą dziesiątkę zamykają dwie części z wielokrotnie opisywanej trylogii erotycznej Blanki Lipińskiej.
W drugiej dziesiątce mamy pięć nowości. Warto zwrócić uwagę na kategorię non-fiction i dwa tytuły: „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” Deborah Feldman (premiera 23 maja) oraz „Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem” Nassima Taleba (drugie wydanie z 21 kwietnia). Autor „Czarnego łabędzia” specjalizuje się w wybijaniu ze strefy komfortu świata nauki i tradingu. Oto jeden z jego konceptów: starożytni żeglarze modlą się do bogów w czasie sztormu i wracają do portów chwaląc potęgę boską. Współcześni padają na kolana chwaląc potęgę boską zapominając o żeglarzach, którzy modląc się do bogów poszli na dno. Warto pamiętać o tym podczas dyskusji o jakże licznych nowościach książkowych na liście top20 Nielsen BookScan Polska z przełomu kwietnia i maja 2020.
Jeśli chodzi o profil „nowego” czytelnika i nabywcy książek warto przywołać badanie “Wpływ pandemii na zmianę zachowań konsumenckich” realizowanego w drugiej połowie marca, z którego można wyciągnąć kilka pozytywnych wniosków: prawie jedna trzecia deklarowanych czyta oraz kupuje częściej książki (w tym e-booki) a po drugie Polacy potrafią czytać: odsetek badanych nic-nie-czytających online w czasie pandemii stanowił margines. A do tego z panelu BookScan Polska wynika, że w połowie maja ceny książek wróciły do poziomu sprzed pandemii, co można odczytać jako sygnał powrotu do „normalności”. Opinie na temat drugiej połowy 2020 roku na rynku książki są podzielone: optymiści spierają się z pesymistami nazywającymi siebie realistami. A o wszystkim zdecydują nabywcy.

Autorem komentarza jest Renek Mendruń, Konsultant z Nielsen BookScan.

TYGODNIE 17,18,19,20: 19 kwietnia – 16 maja 2020 TOP 20

 

TYDZIEŃ 20: 10-16 maja 2020 TOP 20

 

NIELSEN BOOKSCAN POLSKA

Panel Nielsen BookScan Polska działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.

Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).

Kategorie: Bestsellery