Kwietniowy numer „W drodze” czeka

Przegląd

Jak rozstać się z dorosłymi dziećmi, które wyprowadzają się z domu. Jak sobie poradzić z tym, że w domu zrobi się ciszej. – Będzie bolało – uprzedza lojalnie psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro. Ale, jak mówi, jest to czas radosnego przyglądania się dorosłemu życiu naszych dzieci, podglądania jak rozwijają skrzydła i mądrego wspierania ich na odległość. I czekania aż na świecie pojawią się upragnione wnuki. Jak dobrze poukładać relacje z dorosłymi dziećmi?

Życie ze stratą

Epidemia, z którą walczy w tej chwili cały świat budzi przede wszystkim obawy o nasze zdrowie i życie. Ale jej skutki będziemy odczuwali bardzo długo. Być może niektórzy z nas stracą pracę i będą musieli szukać nowej. Jak sobie poradzić, gdy niespodziewanie dostaniemy wypowiedzenie do ręki? Co robić, gdy strach o zapewnienie bytu rodzinie paraliżuje nas i odbiera chęci, by zaczynać coś od nowa? Rozmawiałam o tym z trzema osobami, które w ostatnim czasie straciły pracę. Każda z nich inaczej to przeżywała, każda inaczej sobie poradziła. Jak mówią psychologowie, utrata pracy jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu, ale zapewniają też, że może to być czas uważnego przyglądania się sobie i szansa na coś zupełnie nowego.

Dwa życia, osobne wspomnienia, które teraz, po latach, próbują zlepić w jedno. Historia Jacka Horeba, który w dzieciństwie rozstał się ze swoją mamą. Zniknęła z jego życia na wiele lat. Odnalazł ją, gdy był już dorosły. Co stracił on? I co straciła ona?

Jedyny polski trapista – Michał Zioło OCSO tym razem rozmawiamy o stracie w naszych relacjach z Panem Bogiem. Chcielibyśmy, żeby wiara była zawsze zyskiem i bliskością z Nim. Tymczasem musimy się przygotować również na to, że jeśli uczciwie potraktujemy naszą wiarę i naprawdę będziemy chcieli iść za Jezusem, to czasami będzie nam po prostu ciężko.

Symbol upolityczniony

Co jakiś czas jesteśmy świadkami dyskusji na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Zastanawiamy się, czy krzyż powinien wisieć w szkołach, szpitalach, sejmie. Co ciekawe, podział przebiega nie tylko między wierzącymi i niewierzącymi – wątpliwości co do obecności krzyża w instytucjach publicznych mają też niejednokrotnie osoby chodzące do kościoła i przyznające się do Jezusa. Co o tym myśleć? Niezwykle ciekawie piszą o tym jezuita o. Dariusz Kowalczyk i socjolog Michał Łuczewski.

Na początku był wirus

No i na koniec mądra, odpowiedzialna i rzetelna rozmowa z prof. Jackiem Wysockim, specjalistą chorób zakaźnych, który wyjaśnia, jak żyć z wirusem, który tak bardzo zmienił nasze życie i, co więcej, już zostanie między nami. Ta rozmowa otwiera kwietniowy numer i właściwe powinnam o niej wspomnieć już na samym początku. Bo przecież epidemia to najważniejszy temat, którym żyjemy od kilku tygodni. Wszystko inne zeszło na dalszy plan. Zatrzymaliśmy się, choć wydawało się, że świat zatrzymać się nie może. I każdy z nas coś stracił. Ten numer jest właśnie o tym. O życiu ze stratą.

Szczegóły tutaj: https://www.wdrodze.pl/opis,2007,W_drodze_2020__nr_04.html

Kategorie: Literatura, Religia
Tagi: W drodze