„Zwykli ludzie. 101. Rezerwowy Batalion Policji i „Ostateczne rozwiązanie” w Polsce” wkrótce PREMIERA!

Przegląd

27 sierpnia do księgarń trafi nowe wydanie najbardziej znanej książki Christophera R. Browninga – Zwykli ludzie. 101. Rezerwowy Batalion Policji i „ostateczne rozwiązaniew Polsce.

Książka historyka to szokujący obraz działań i zbrodni wykonanych przez „zwykłych” Niemców, powołanych do służby wojskowej w jednostce policyjnej. Rezerwowy Batalion Policji odpowiedzialny był za masowe łapani, deportacje do obozów i egzekucje, w których życie straciły tysiące istnień…

 

Co sprawiło, że przeciętni policjanci z Hamburga przeistoczyli się w bestie?

 

„Zdumiewająca i ważna książka”

„Chicago Tribune”

 

Zwykli ludzie to prawdziwa historia niemieckiego 101. Rezerwowego Batalionu Policji, którego członkowie odpowiadali za prowadzone w 1942 roku na terenie okupowanej Polski łapanki, deportacje do obozów i masowe egzekucje Żydów.

Książka Browninga to wstrząsające studium okoliczności, uwarunkowań politycznych i mechanizmów psychologicznych, które sprawiły, że grupa przeciętnych hamburskich policjantów w średnim wieku, na co dzień przykładnych mężów i ojców, przeistoczyła się stopniowo – z nielicznymi tylko wyjątkami – w bezwzględnych masowych morderców.

 

Christopher R. Browning to profesor historii University of North Carolina. Jest współautorem wielotomowego opracowania dziejów Holocaustu wydanego przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. Polski czytelnik zna inne jego książki poświęcone Holocaustowi: Pamięć przetrwania i Geneza „ostatecznego rozwiązania”.

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis