Adanna – dziewczynka, która zmieniła ludzi

Przegląd

Problem głodu jest w Afryce zjawiskiem powszechnym. I tak naprawdę informacje na ten temat nie robią już na nas większego wrażenia. Choć zdarzają się wyjątki. Takim właśnie wyjątkiem jest słynne zdjęcie Kevina Cartera, wobec którego trudno przejść obojętnie. Przedstawia ono skrajnie wycieńczoną z głodu i wyczerpania małą Sudankę, która traci siły w drodze do punktu żywnościowego. Tuż za dziewczynką siada, czekając na jej śmierć, dobrze odżywiony sęp…

Siła jednej fotografii sprawiła, że świat zwrócił wreszcie oczy na Afrykę, zreflektował się i pospieszył z pomocą. A Tom Davis napisał, wydaną przez Edycję Świętego Pawła, „Adannę. Historię, która zmieniła świat”. Książkę przejmującą, trudną i wymagającą w przekazie, ale bardzo potrzebną dzisiejszym wysokorozwiniętym państwom.

Davis narrację prowadzi dwutorowo, z perspektywy 12-letniej Sudanki Adanny i Amerykanina Stuarta Danielsa. W toku powieści losy bohaterów łączą się, zmieniając diametralnie życie obojga.

Adanna wraz z matką i dwójką młodszego rodzeństwa, Precious i Abu, mieszka w ogarniętym epidemią AIDS kraju. Cierpią trudne do wyobrażenia nędzę i głód, żyjąc w uwłaczających ludzkiej godności warunkach w chacie na skraju małej wioski. Po śmierci matki dziewczynka musi zająć się siostrą i bratem. Doświadcza przemocy ze strony dorosłych, zostaje kilkakrotnie zgwałcona (nawet przez własnego wujka) i pobita. Mimo to zachowuje nadzieję i… uśmiech, a siłę czerpie od Świetlistego Przyjaciela.

Stuart to uznany fotograf, któremu sławę i prestiż przyniosły zdjęcia z ogarniętych m.in. konfliktami zbrojnymi rejonów świata. Gdy go poznajemy, przeżywa niemoc twórczą i problemy rodzinne, a jego szef – wydawca jednej z gazet wysyła go do afrykańskiej wioski Adanny, by dokumentując to, co tam się dzieje, odbudował zawodową pozycję. I tak splatają się losy bohaterów…

 

https://ehurtownia.edycja.com.pl/

 

 

Kategorie: Literatura