Maria Janion z Nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego

Maria Janion uhonorowana została  Nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.

Uroczystość przyznania nagrody odbyła się w warszawskim Domu Literatury, gdzie zebrali się przyjaciele i uczniowie profesor Janion. Ona sama, jak mówił prezes PEN Adam Pomorski, „licząc się z siłami, nie mogła przyjść”.

Nagroda im. Parandowskiego przyznawana jest za całokształt twórczości. „Jej dzieło to forma metafizyki kultury” – mówił o laureatce prezes PEN Adam Pomorski.

Dorota Siwicka – badaczka romantyzmu, uczennica Marii Janion – przypomniała, że – w przeciwieństwie do wielu romantyków – Maria Janion nigdy nie straciła zaufania do książek. „Teraz, gdy już nie wychodzi z domu, mówi, że jest szczęśliwa, bo wreszcie ma czas przeczytać wszystko, co chciała przeczytać w życiu” – mówiła.

Kazimiera Szczuka odczytała list od Marii Janion do uczestników poniedziałkowej uroczystości.

„Ludzie wierzą, że starcy mają coś ważnego do powiedzenia, tymczasem mogą oni powiedzieć tylko rzeczy bardzo smutne, których może nie warto wypowiadać, żeby nie martwić innych” – napisała badaczka romantyzmu. „Teraz rozmyślam często o zwierzętach, o psie, którego nigdy nie miałam. Dawniej zwierzęta nie miały dla mnie znaczenia, były nie ważne. Teraz okazują się piękne i ciekawe” – pisała Janion przyznając, że sama siebie zadziwia – polubiła oglądanie filmów przyrodniczych.

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego przyznawana jest za całokształt twórczości w duchu patrona nagrody. Jej laureatami są m.in. Zbigniew Herbert, Leszek Kołakowski, Stanisław Lem,  Tadeusz Konwicki, Adam Zagajewski, Andrzej Wajda.

 

 

źródło Instytut Książki

Kategorie: Nagrody