Zeskanuj, pobierz, Czytaj PL – od 2 do 30 listopada
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
W tegorocznej edycji w 500 miastach i miejscowościach pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego. Będzie można z nich skorzystać m.in. na przystankach, w bibliotekach i instytucjach kultury.
W tym roku na siedmiu tysiącach nośników znajdą się kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2018 roku. Wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami.
Tak jak w ubiegłym roku kampanię Czytaj PL uzupełnia akcja „Upoluj swoją książkę”, dzięki której uczniowie mogą wypożyczyć książkę podczas pięciominutowej przerwy na korytarzu szkolnym – wystarczą do tego smartfon i aplikacja. Do tegorocznej edycji zostało przyjętych blisko 1000 szkół średnich, które otrzymają plakaty dające dostęp do darmowych e-booków i audiobooków.
Akcja będzie miała swoich Ambasadorów – 1000 nauczycieli oraz 1000 uczniów, którzy – ubrani w koszulki z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Szafiarka foliałów” oraz „Eksponent almanachów”) i QR-kodem dającym dostęp do książek – będą zachęcać do czytania swoje koleżanki i kolegów w szkole i mediach społecznościowych.
Akcja Czytaj PL już po raz szósty organizowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz platformę Woblink.com, a od ubiegłego roku także przez Instytut Książki.
Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony m.in. na każdym plakacie, aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl.
Akcja Czytaj PL jest nieustannie organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Lista dostępnych książek:
- Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
- Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
- Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
- Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
- Wojciech Chmielarz „Cienie”
- Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
- Remigiusz Mróz „Hashtag”
- Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
- Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
- Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
- Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
- John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”
Miasta partnerskie: Kraków, Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Wrocław
Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavík
Pozostałe miasta, w których będą rozwieszone plakaty akcji Czytaj PL: Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Gdańsk, Katowice, Kijów, Łódź, Mińsk, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Zabrze oraz ok. 500 innych miejscowości
za Instytut Książki