Zapraszamy na spotkanie z Profesorem Krzysztofem Królasem, głównym autorem albumu Wszędzie fizyka

Przegląd

 

Spotkanie z Profesorem Krzysztofem Królasem, głównym autorem albumu Wszędzie fizyka.

 

O tym, że fizyka jest wszędzie, opowie w sobotę o godzinie 11.00 na Targach Książki w Krakowie prof. Krzysztof Królas, główny autor popularnonaukowego albumu Wszędzie fizyka. Album, będący efektem pracy pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz fotografików, przybliża otaczające nas zjawiska fizyczne, których często nawet nie jesteśmy świadomi. Profesor nieco szerzej przedstawi wybrane, najciekawsze według niego zjawiska fizyczne z nich zaprezentowane w książce. Będzie to więc też rodzaj miniwykładu z dziedziny fizyki!

W trakcie spotkania poznamy także niecodzienną historię związaną z powstaniem albumu, którego pomysłodawcą był dr Zbigniew Inlot. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie dotyczące zjawisk fizycznych wokół nas.

Spotkanie poprowadzi Piotr Kołodziejczyk, redaktor naczelny i założyciel portalu Mądre Książki

Sobota, 27.10.2018, godzina 11.00

Targi Książki w Krakowie, ul. Galicyjska 9

Sala: Lwów A

Zaprasza Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Osoba do kontaktu:

Monika Tatka, specjalista ds. promocji

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

www.wuj.pl

monika.tatka@wuj.pl tel. 12/663 23 86

O albumie:

Wszędzie fizyka

Premiera albumu: 25 października 2018

Fascynująca nauka na pięknych fotografiach

Czym naprawdę jest zorza polarna albo tęcza? Skąd się biorą marznące deszcze? Jak działają promienie Roentgena i kuchenka mikrofalowa? Wszędzie fizyka pozwala zrozumieć rządzące fizyką prawa, wynikające z nich zjawiska oraz oparte na nich wynalazki – a przy tym odkryć, jaki mają wpływ na nasze codzienne życie.

Autorzy tego popularnonaukowego albumu udowadniają, że – choć nie zdajemy sobie z tego sprawy – z fizyką mamy do czynienia na każdym kroku. Zamieszczone tu zdjęcia, niezależnie, czy przedstawiają kroplę wody, wiązkę lasera czy pełnię Księżyca, obrazują poszczególne zjawiska przyrodnicze, a załączone do fotografii opisy wyjaśniają ich powstawanie.

Czternaście rozdziałów zawiera zagadnienia z wybranych dziedzin: światło, optyka, kolory, krajobraz, pogoda, na wodzie, zamarzanie, ciepło, energia, w powietrzu, wysoko nad głową, maszyny proste i złożone oraz dźwięki. Dwa ostatnie rozdziały to zbiór interesujących ciekawostek dotyczących zjawisk fizycznych w otaczającym nas świecie i w laboratoriach.

Wszędzie fizyka to rezultat współpracy fizyków i fotografów pod przewodnictwem prof. fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztofa Królasa. Pomysłodawcą projektu jest dr Zbigniew Inglot.

Autorzy:

Prof. Krzysztof Królas w czasie swojej wieloletniej kariery naukowej pracował między innymi w Instytucie Fizyki Jądrowej w Orsay koło Paryża i był stypendystą Fundacji Humboldta na Uniwersytecie w Getyndze. W 1991 roku uzyskał tytuł profesora. Przez wiele lat był prorektorem i prodziekanem Wydziału Matematyki i Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował projektem powołania Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego, który został uruchomiony w 2015 roku. Profesor obecnie jest na emeryturze.

Dr Zbigniew Inglot obronił doktorat w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez wiele lat brał udział w eksperymentach naukowych prowadzonych na Uniwersytecie w Getyndze, jest współautorem 11 prac naukowych. W roku 2000 został Prezesem Rady Nadzorczej w firmie kosmetycznej INGLOT założonej przez jego brata, Wojciecha Inglota. Od 2016 roku dr Zbigniew Inglot jest Prezesem Zarządu firmy INGLOT.

Komentarze do fotografii przygotował zespół fizyków z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz kierującego zespołem prof. Krzysztofa Królasa w skład zespołu wchodzili: dr Zofia Gołąb-Meyer, dr Dagmara Sokołowska, mgr Aleksandra Sierant, dr hab. Paweł F. Góra, dr Wojciech Winiarczyk, dr Witold Zawadzki i mgr Tomasz Pięta.

Dodatkowo album zawiera tematy zaproponowane przez kilka osób spoza zespołu. Dr hab. Beata Myśliwa-Kurdziel wprowadziła do albumu biofizykę, dr Krzysztof Grabka jest autorem tekstów o technologii kosmetyków, a prof. Jerzy Szwed w swoich dwóch tekstach podkreślił znaczenie fizyki teoretycznej. Tekst o zorzy polarnej napisał dr Zbigniew Inglot.

Fotografie

Przygotowaniem fotografii zamieszczonych w albumie zajmowali się dwaj fotograficy, którzy na co dzień dokumentują wydarzenia naukowe w swoich macierzystych instytucjach: Krzysztof Magda w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jan Zych na Politechnice Krakowskiej. Sięgnęli oni do zbiorów swoich archiwalnych zdjęć, ale również do ujęć nowych, zamawianych w celu zilustrowania konkretnych tematów. Ich fotografie stanowią ponad 60% zawartości albumu. Trzecim autorem jest Mirosław Bistroń, fotograf amator i równocześnie miłośnik astronomii. Zawdzięczamy mu piękne fotografie nieba.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach przekazało zdjęcia tarczy słonecznej autorstwa Grzegorza Sęka i Mateusza Windaka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, udostępniła fotografię sali koncertowej wykonaną przez Daniela Rumiancewa.

Autorzy dziękują również znajomym i przyjaciołom za wszystkie fotografie – zarówno te, które wykorzystali, jak i te, które nie znalazły się w tomie. Zbiór zdjęć został także uzupełniony własnymi fotografiami autorów albumu; kilka zostało zakupionych w fotograficznych serwisach internetowych lub bezpłatnie udostępnionych przez Bibliotekę NASA.

Kategorie: Wydarzenia