Jakub Małecki subtelnie i w punkt. Nowa powieść – „Nikt nie idzie”

Przegląd

Ot, taki banał – że zdarza się oceniać ludzi po okładce. W nowej powieści Małeckiego dzieje się zupełnie inaczej; oto powieść, która odkrywa psychologa – i detektywa – w każdym z nas.

Nikt nie idzie” zabiera czytelnika na spacer przez wielkie miasto, w którym przez mgłę wspomnień poznajemy losy i doświadczenia bohaterów. Gwałtowna śmierć, trudna osobowość, dwa tatuaże, niespełnienie, przyjaźń – w niebanalnym opakowaniu delikatnie i minimalistycznie opowiedzianej, filmowej historii.

Nowa powieść Jakuba Małeckiego 31 października w sprzedaży.

Do niedawna pytana o ulubionego polskiego autora miałam jedno nazwisko. Po Nikt nie idzie odpowiadam: Myśliwski i Małecki.”

Joanna Bator

Olga odkleiła głowę od szyby i kiedy tak patrzyła na chłopca-mężczyznę, usłyszała nazwę swojego przystanku z daleka, jakby spod wody. Zerwała się, rozchybotana, ruszyła w stronę drzwi. Mijając wysoki plecak, obróciła głowę: górna klapa oderwana, w środku nadmuchane kolorowe balony. Wysiadła w ostatniej chwili, przeciskając się z cichym „przepraszam” przez stłoczonych pasażerów. Potem musiała dojść jakoś do domu, pokonać schody i zdjąć kurtkę, ale opadając w hałdę poduszek na kanapie, nic z tego nie pamiętała.”

Jak to się stało, że tak różne osobowości splotła jedna historia? Kim jest Klemens i dlaczego jest człowiekiem-zagadką? Przeczytajcie sami.

Fragment dostępny na stronie Wydawnictwa SQN.

Jakub Małecki (ur. 1982 w Kole) to pisarz, autor dziesięciu książek, m.in. bestsellerowych Rdzy i Dygotu, oraz Śladów, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” (dwukrotnie), nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Stanisława Barańczaka oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

W 2017 roku został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Zespołu Literackiego działającego przy wytwórni filmowej Studio Munka.

Zobaczcie, gdzie możecie go spotkać! Najbliższe spotkanie autorskie już w tym tygodniu na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

27.11 sobota – Kraków, Targi Książki

5.11 poniedziałek – Warszawa Arkadia

6.11 wtorek – Łódź Manufaktura

7.11 środa – Poznań Plac Wolności

8.11 czwartek – Wrocław Renoma

12.11 poniedziałek – Gdańsk Galeria Bałtycka

29.11 czwartek – Rybnik, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

30.11 piątek – Wrocław, Targi Dobrych Książek

* * *

Wydawnictwo SQN

Kategorie: Literatura
Tagi: SQN