Siedem słuchowisk na 70-lecie Empiku

Siedem słuchowisk na 70-lecie Empiku

Przegląd

Siedem słuchowisk zrealizowanych przez Empik we współpracy z Biblioteką Akustyczną to element kulturalnych obchodów 70–lecia firmy. Realizowane na żywo w siedmiu miastach w Polsce: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Łodzi, Warszawie i Krakowie, powstają w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Każde przedstawienie związane jest z kolejną dekadą, w której działał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki a później jego spadkobierca: Empik. Cykl wydarzeń rozpoczął „Zły” Leopolda Tyrmanda, zaprezentowany szerokiej publiczności podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu w Katowicach. Kuratorką projektu jest Sylwia Chutnik.

Z okazji swoich 70.urodzin Empik zabiera miłośników kultury i polskiej literatury w niezwykłą podróż w czasie. Każde słuchowisko będzie odgrywane na żywo tylko raz, co pozwoli poczuć wyjątkową magię i ulotność teatru. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz przy produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentują przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia w wersji live. Premierowe słuchowisko, na które złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda odbyło się w Kawiarni Literackiej, podczas OFF Festivalu w Katowicach. To właśnie na Śląsku zaprezentowano pierwszy tekst w wersji live, pokazując Warszawę lat 50.

Słuchowiska są nieodłącznie związane z historią polskiej radiofonii. To wyjątkowe doświadczenie, w którym za sprawą wzroku i słuchu, poruszamy umysł i przenosimy się do świata, gdzie dźwięk towarzyszy słowu. – „Niewidoczność” aktorów i świata przedstawionego daje nam wiele wolności, możemy wreszcie zamknąć oczy i uruchomić wyobraźnię. Choć wydaje się, że słuchowisko jako gatunek zniknęło, wyparte przez seriale, telewizję na życzenie i internetowe wideo, to wciąż istnieje grupa zapaleńców, która dba o radiowy teatr, realizując setki nowych adaptacji – podkreśla Sylwia Chutnik.

Poruszając się przez kolejne dekady, słuchacze empikowego cyklu będą mieli okazję przenieść się w czasie i wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. W Sopocie uczestnicy przeniosą się do lat 40. wraz ze Stanisławem Lemem za sprawą słuchowiska „Szpital Przemienienia”. W Warszawie pozornie stabilne lata 60. przypomni słuchowisko według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski. Kolejny przystanek na mapie to Łódź, gdzie za sprawą „Szumów, zlepów i ciągów” Mirona Białoszewskiego publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach siedemdziesiątych. Ikonicznym tekstem dla lat 80. stanie się zaś „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego, a dzięki zrealizowanemu w Poznaniu na jego bazie słuchowisku, na żywo będzie można poczuć PRL-owski wiatr zmian. We Wrocławiu powrót do lat 90. zapewni Olga Tokarczuk i wybrane fragmenty z jej książki „Prawiek i inne czasy”, natomiast w Krakowie przełomowe lata dwutysięczne poczujemy dzięki słuchowisku na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej.

Cykl słuchowisk przygotowanych przez Empik to nie lada gratka dla wszystkich fanów literatury oraz historii. Przedstawienia realizowane na żywo to bazująca na najlepszej prozie i przez jej pryzmat snuta opowieść o 70 latach z kulturą, o tym jak przez ten czas kształtowała się i zmieniała, ale również poruszała i wpływała na jej odbiorców, w tym klientów Empiku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Dodatkowo, słuchowiska będą także transmitowane na żywo na profilu Empik na Facebooku.

PROGRAM SŁUCHOWISK

7 września 2018 roku, godz. 19:00
Barbara we Wrocławiu
Lata dziewięćdziesiąte: tanio kupię, drogo sprzedam.
Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”

19 września 2018 roku, godz. 19:00
Klub SPATiF w Sopocie
Lata czterdzieste: powojenny zamęt.
Stanisław Lem „Szpital Przemienienia” (trylogia „Czas Nieutracony”)

11 października 2018 roku, godz. 19:00
Klub SPATiF W Warszawie
Lata sześćdziesiąte: nasza mała stabilizacja.
Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”

27 października 2018 roku, godz. 19:00
Karków
Lata dwutysięczne: millenialsi.
Dorota Masłowska „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”

12 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Pawilon w Poznaniu
Lata osiemdziesiąte: wind of change.
Wiesław Myśliwski „Drzewo”

22 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Niebostan w Łodzi
Lata siedemdziesiąte: propaganda sukcesu i zagubienie.
Miron Białoszewski „Szumy, zlepy, ciągi”

Kategorie: Wydarzenia