Każdy może zostać „DZIECKIEM EKRANU” – premiera książki dra Nicholasa Kardarasa

Przegląd

„DZIECI EKRANU” AUTORSTWA DRA NICHOLASA KARDARASA, SPECJALISTY DS. UZALEŻNIEŃ – TO WSTRZĄSAJĄCA ARGUMENTACJA, ŻE TECHNOLOGIA MA OGROMNY WPŁYW NA MÓZGI DZIECI – I TO WCALE NIE POZYTYWNY.

 

Bardzo smutny i martwiący widok – idące ulicą, zapatrzone w jarzący się ekran, oderwane od otaczającej je rzeczywistości, zanurzone w otchłani technologii – DZIECI EKRANU. Oświetlone przez jarzący się blask buzie mnożą się niczym wirtualna plaga. A my? Dajemy przyzwolenie na marnowanie możliwości przeżywania wspaniałych chwil z rodziną i znajomymi, na ich zatracanie się w wirtualnym świecie, jednocześnie zabierając im możliwość spędzenia dzieciństwa pełnego przygód.

 

W tej książce, dr Nicholas Kardaras bada ogromny wpływ technologii – zwłaszcza technologii ekranowej, nieodpowiedniej dla młodego wieku, na mózgi całego pokolenia. W swoich badaniach wykorzystuje metodę neuroobrazowania, która daje prawdziwe dowody na wpływ stymulujących ekranów. Co zaskakujące, z badań wynika, że aktywują one dopaminę w takim samym stopniu jak narkotyki. Jednak najbardziej szokującym jest, że nadmierne obcowanie z ekranem może neurologicznie uszkodzić rozwijający się mózg młodej osoby tak samo jak uzależnienie od kokainy.

 

Badania to jedno, ale jak przekłada się użytkowanie technologii na prawdziwe życie? Dzieci po prostu uzależniają się. Jarzące się ekrany dają im trudną do wyjaśnienia przyjemność. Potrafią korzystać z nich całymi dniami, a próby „odcięcia” dziecka od tego kończą się przeróżnie. Niekiedy doprowadza to do dramatycznych sytuacji, które wydarzyły się naprawdę i zostały opisane w książce (jak na przykład „Masakra w Newtown”).

 

„DZIECI EKRANU” TO ALARMUJĄCA LEKTURA OBOWIĄZKOWA KAŻDEGO RODZICA I OPIEKUNA, ukazująca skalę i efekty uzależnienia od technologii oraz (przede wszystkim) ucząca, jak uchronić własne dziecko (a może i samego siebie) przed tym zjawiskiem.

 

Recenzje książki:

„Dzieci ekranu” to przełomowa i niewyobrażalna opowieść, która powinna stanowić wezwanie do ponownego rozważenia naszej nieustannie rozwijającej się relacji z postępującą technologią. Kardaras przypomina nam, że technologia może podstępnie, w sposób nieprzewidywalny, obrócić się przeciwko nam. – Dr Howard J. Shaffer, profesor nadzwyczajny psychiatrii w Harvard Medical School oraz kierownik oddziału terapii uzależnień w Cambridge Health Alliance

 

Łącząc dyscyplinę dziennikarza śledczego ze spostrzeżeniami specjalisty ds. uzależnień, Kardaras czyni ten złożony i niewygodny temat przystępnym i całkiem do przyjęcia. Wysoce zalecana lektura. – Victoria Dunckley, lekarz medycyny, psychiatra dziecięcy i autorka „Reset Your Child’s Brain”

 

Przeczytaj tę książkę. Uratuj mózgi swoich dzieci, teraz. Dzieci ekranu nie jest zrzędzeniem wywołującym bezsensowną panikę w stylu Kurczaka Małego „niebo-spada-nam-na-głowę”… Przeczytaj i zastosuj się do zaleceń Kardarasa, zanim wyrządzimy jeszcze większą krzywdę mózgom całego pokolenia. – Paula Poundstone, komik estradowy, pisarka, komentatorka społeczna i aktywistka propagująca wychowywanie dzieci bez ekranu

 

Ta książka jest nieocenionym źródłem informacji uświadamiającym nam, na jak wielkie ryzyko narażamy nasze dzieci, pozwalając im na swobodny dostęp do „ekranów”. – Dr Pedro A. Noguera, honorowy profesor UCLA i były profesor Harvard School of Education

 

Przerażająca prawda na temat uzależnienia od mediów cyfrowych. – Dr Andrew Doan, kierownik badań zdrowia psychicznego i uzależnień w Departamencie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Pentagon oraz autor „Hooked on Games”

 

Uwielbiam tę książkę! Wykłada ona niewygodną prawdę dotyczącą tego, jak często interes gospodarczy przemysłu technologicznego jest sprzeczny z potrzebami naszych dzieci. Obowiązkowa lektura dla każdego. – Dr Hilarie Cash, dyrektor wykonawczy restart i współautorka „Video Games and Your Kids: How Parents Stay in Control”

 

Dr Kardaras w przekonujący sposób udowadnia, że ekrany są narkotykiem nowego millennium oraz że firmy manipulują naszymi dziećmi, bardziej dbając o swoje zyski niż o umysły najmłodszych. – Touré, krytyk kultury, autor i były współprowadzący „The Cycle” w MSNBC

 

O autorze:

DR NICHOLAS KARDARAS, jeden z czołowych specjalistów ds. uzależnień w Stanach Zjednoczonych, jest dyrektorem wykonawczym Dunes (jednego z czołowych światowych ośrodków terapii) i założycielem oraz dyrektorem wykonawczym Hamptons Discovery – postępowego programu leczenia uzależnień dla nastolatków. Dr Kardaras jest również byłym profesorem klinicznym na Stony Brook Medicine oraz wykładowcą neuropsychologii na poziomie studiów doktoranckich. Często występuje w roli eksperta w Psychology Today oraz FOX News, występował również w CBS Evening News oraz NPR i Esquire, New York magazine oraz Vanity Fair. Dr. Kardaras mieszka wraz ze swoją żoną i dwójką dzieci – synami, bliźniakami – w Sag Harbor, w stanie Nowy Jork.

Więcej informacji na temat dr. N. Kardarasa znajdziesz na stronie www.drkardaras.com oraz www.glowkids.com. Możesz też skontaktować się z nim pod adresem: nicholaskardaras@yahoo.com

 

Fragmenty książki można znaleźć na: elektronicznynarkotyk.pl i glowkids.pl

 

„DZIECI EKRANU. Jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi – i jak wyrwać je z transu”

Tytuł oryginalny: “Glow Kids. How Screen Addiction Is Hijacking our Kids – and How to Break the Trance”

Autor: Nicholas Kardaras

Tłumaczenie: Agnieszka Jarosz

Rok wydania: 2018

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 165×235

Stron: 328

ISBN: 978-83-8102-133-3

Cena: 49zł

Wydawnictwo CeDeWu

www.cedewu.pl

Polub nas na Facebooku: http://facebook.com/CeDeWuPl

 

 

Tagi: CeDeWu