To ja byłem Vermeerem wkrótce w księgarniach!

Przegląd

 

Już 10 lipca na półki księgarń wróci książka Franka Wynne To ja byłem Vermeerem!

 

To niewiarygodna historia genialnego fałszerza Hana van Megereena, którego dzieła wisiały w muzeach obok arcydzieł Vermeera. Nie popełnił żadnego błędu, kunszt i dokładność sprawiły, że przyczyną jego zatrzymania stało się dopiero oskarżenie o… sprzedaż skarbu narodowego marszałkowi III rzeszy! Jedynym sposobem, by pozostać przy życiu, było przyznanie się do fałszerstw, co wywołało ogromny skandal w świecie historii sztuki. Van Megereen, by udowodnić prawdziwą wersję wydarzeń, musiał podjąć się stworzenia falsyfikatu na oczach wszystkich…

 

W 1945 roku niewiele znaczący holenderski handlarz dzieł sztuki został aresztowany za sprzedaż bezcennego skarbu narodowego – obrazu pędzla Vermeera – marszałkowi III Rzeszy Hermannowi Göringowi. Jedyną możliwą karą za zdradę była śmierć. Jednak Han van Meegeren gnił w zimnej i wilgotnej celi więziennej, nie mogąc wydobyć z siebie dwóch prostych słów, które dałyby mu wolność: jestem fałszerzem.

 

To ja byłem Vermeerem jest zdumiewającą, niezwykłą opowieścią o człowieku, który minął się z czasem i powołaniem. Od wczesnego dzieciństwa marzył, żeby zostać malarzem, ale w skandalizującym świecie sztuki współczesnej jego malarstwo krytycy wyśmiali jako beznadziejnie staroświeckie. Wściekły i rozgoryczony uknuł plan zemsty na swych przeciwnikach. Było to oszałamiające, zręczne oszustwo, dzięki któremu w niespełna dziesięć lat zarobił równowartość pięćdziesięciu milionów dolarów; zyskał akceptację właśnie tych krytyków, którzy wcześniej z niego szydzili i… zobaczył swoje obrazy wiszące tuż obok arcydzieł Rembrandta i Vermeera.

Jako malarz Han poniósł klęskę, jako fałszerz był niedościgniony. To ja byłem Vermeerem jest niewiarygodną, a jednak prawdziwą historią największego fałszerza wszech czasów, trzymającą w napięciu opowieścią o zachłanności, nieposkromionej pysze, braku umiaru, zdradzie i sztuce.

 

Frank Wynne jest dziennikarzem i tłumaczem. Pisze dla „Irish Times”, „Sunday Times”, „Melody Maker”, „Uncut” i „Attitude”. Urodził się w Sligo, w Irlandii. Obecnie mieszka w Londynie.

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis