III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Dziś rozpoczyna się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius – największej poetyckiej imprezy we Wrocławiu, której organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. Spotkania z poezją potrwają do niedzieli 13 maja. W programie m.in. premiery książkowe, publiczne czytania, koncerty, improwizacje teatralne i wiele innych.

„Rdzeniem poezji jest niezmiennie to samo: uważność, wysiłek zrozumienia, umiejętność słuchania i słyszenia, szukanie metafory jako najcelniejszej formuły nazywającej emocje i doświadczenia za każdym razem indywidualne, niepowtarzalne, jedyne” – przekonuje prof. Andrzej Zawada, dyrektor programowy Festiwalu i zarazem przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Łączenie tych dwóch funkcji przez prof. Zawadę ma wymiar symboliczny, gdyż Festiwal i Nagroda to dwa byty ze sobą współistniejące i silnie się przenikające. W końcu poetki i poeci nominowani do Nagrody Silesius w kategorii Debiut i Książka Roku, a także Bohdan Zadura, tegoroczny laureat Silesiusa za całokształt pracy twórczej, to główni aktorzy Festiwalu. Ale nie jedyni.

Festiwal rozpocznie się od wydarzenia towarzyszącego, czyli Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki. Ta cykliczna impreza odbywająca się w Księgarni Hiszpańskiej adresowana jest do tych wszystkich, którzy piszą wiersze i nie boją się o poezji publicznie rozmawiać. Organizatorami są Księgarnia Hiszpańska, 8. Arkusz „Odry” i poeta Konrad Góra.

Program właściwy Festiwalu rozpocznie w środę w klubie Proza poetycko-muzyczny występ Umara Abdul-Nassera, irackiego poety, który we Wrocławiu przebywa na stypendium w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. Tego samego dnia czytelnicy będą mogli spotkać się z Ewą Sonnenberg, a tematem przewodnim dyskusji będzie premiera jej najnowszej książki Schizofrenia & Company (Wydawnictwo Warstwy). Pierwszy festiwalowy dzień zakończy zespół Improwizowanych Poniedziałków spektaklem opartym na Lapidariach Ryszarda Kapuścińskiego i poezji współczesnej.

Początek drugiego dnia MFPS to spotkanie z Marcinem Świetlickim. Poeta, prozaik i muzyk, laureat Nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej z 2012 roku porozmawia z jurorem Nagrody, Adamem Poprawą. Tego samego dnia odbędzie się wyczekiwane przez wielu spotkanie z nominowanymi do Nagrody Silesius w kategorii Debiut. W tym roku Jury wybrało tomiki trzech poetek: Emanueli Czeladki (Napływ, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Agaty Jabłońskiej (Raport wojenny, Biuro Literackie) i Julii Niedziejko (Niebieska godzina, Fundacja Duży Format). Jeszcze liczniejsza reprezentacja żeńska weźmie udział następnego dnia w rozmowie z Irkiem Grinem, kiedy to publiczność będzie miała okazję wysłuchać dyskusji z nominowanymi w kategorii Książka Roku. Tu na siedem tomików aż cztery zostały napisane przez poetki. To pierwsza taka sytuacja w historii Nagrody, kiedy zostało nominowanychaż tyle pań.

Skład finalistów w kategorii Książki Roku: Dominik Bielicki (Pawilony, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Julia Fiedorczuk (Psalmy, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Jacek Gutorow(Rok bez chmur, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Jerzy Jarniewicz (Puste noce, Biuro Literackie), Marta Podgórnik(Zimna książka, Biuro Literackie), Ilona Witkowska (Lucyfer zwycięża, Korporacja Ha!art) i Urszula Zajączkowska (minimum, Wydawnictwo Warstwy).

Pośród spotkań festiwalowych wyjątkowe znaczenie będzie mieć sobotnia dyskusja z Bohdanem Zadurą. Ten wybitny poeta, eseista i tłumacz, entuzjasta i propagator literatury ukraińskiej, przyjedzie do Wrocławia, by odebrać Nagrodę Silesius za całokształt pracy twórczej. Przed uroczystą galą, której Zadura będzie głównym bohaterem, czytelnicy będą mogli spotkać się z nim w klubie Proza. Rozmowę poprowadzi krakowski poeta, Marcin Baran.

Tego samego dnia odbędzie się dyskusja wokół twórczości nieżyjącego już mistrza polskiej poezji, Zbigniewa Herberta. Pretekstem do rozmowy będzie premiera książki Herbert. Biografia (Wydawnictwo Znak) autorstwa Andrzeja Franaszka. Z tym uznanym biografem i historykiem literatury rozmawiać będzie Łukasz Wojtusik, dziennikarz radia Tok FM. W tegorocznym programie Festiwalu znajdziemy też: Pracownię Poetycką Silesius, czyli moderowaną przez dwójkę krytyków literackich – Annę Kałużę i Grzegorza Jankowicza – dyskusję z udziałem Julii Fiedorczuk, Łukasza Podgórniego i Urszuli Zajączkowskiej wokół zagadnienia cenzury w literaturze; panel poświęcony poezji greckiej (tej współczesnej, jak i klasycznej), w którym głos zabiorą utytułowani tłumacze literatury greckiej: Ireneusz Kania i Michał Bzinkowski; a także projekty muzyczne, w tym koncert najmłodszej formacji muzycznej Marcina Świetlickiego, zespołu Zgniłość.

Program III Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie Festiwalu: www.silesius.wroclaw.pl/festiwal

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.