Klub Proza: Jakub Kornhauser, Waldemar Okoń oraz Umar Abdul Nasser

Klub Proza: Jakub Kornhauser, Waldemar Okoń oraz Umar Abdul Nasser

Przegląd

Jakub Kornhauser będzie w tym tygodniu gościem „Salonu Silesiusa” i profesora Andrzeja Zawady, który poprowadzi rozmowę z poetą. Przed nami także premiera książki Waldemara Okonia „Jestem jak echo. Rok 1983” połączona ze spektaklem poetyckim w reżyserii Moniki Reks. Weekend warto rozpocząć piątkowym wieczorem poezji performatywnej autorstwa Umara Abdula Nassera, stypendysty Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN).

W środę 21 lutego o 18:00 o swojej twórczości poetyckiej, choć nie tylko, opowie Jakub Kornhauser, jeden z najciekawszych poetów młodego pokolenia. Z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z 2016 roku rozmawiać będzie prof. Andrzej Zawada, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, który zaprosił autora jako gościa kolejnej odsłony „Salonu Silesiusa” – cyklu spotkań zapowiadającego wiosenny 3. Festiwal Poezji Silesius (maj 2018). Wstęp wolny.

W czwartek 22 lutego o 18:00 Wydawnictwo Warstwy i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział Wrocław w ramach Wrocławskich Spotkań Literackich zapraszają na spektakl poetycki w reżyserii Moniki Reks inspirowany dziennikiem „Jestem jak echo. Rok 1983” Waldemara Okonia. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z autorem, do której punktem wyjścia będzie premiera książki. Nowa książka wrocławskiego autora to niezwykły, prowadzony na przestrzeni jednego roku dziennik poetycko-intelektualny, którego żywiołem jest retrospekcja ukazująca blaski i cienie czasów PRL-u. Wstęp wolny.

W piątek 23 lutego będzie świetną okazją, by poznać twórczość irackiego poety i muzyka z Mosulu Umara Abdula Nassera, przebywającego we Wrocławiu w ramach stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN). O 19:30 w klubie Proza obędzie się jego autorski koncert pod tytułem „Mosty z miłości”. Ten wieczór poezji performatywnej odbędzie się w języku arabskim z tłumaczeniem na angielski. W programie czytania i koncert muzyki irackiej. Gośćmi poety będą: Marcin Wisłocki (gitarzysta) i Ameen Mokdad (iracki kompozytor i muzyk). Umar Abdul-Nasser w swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając własne utwory do akompaniamentu muzycznego. Jest uważany za poetę eksperymentującego, a wiele ze swoich występów publikował w Internecie. Wstęp wolny.

Kolejne spotkanie z literaturą w klubie Proza będzie miało miejsce już 26 lutego o 18:00. Tym razem będzie to możliwość zapoznania się z dolnośląską twórczością literacką spoza Wrocławia w ramach cyklu „Dorzecza”. Kurator tych spotkań, dr Karol Maliszewski – krytyk literacki, prozaik i poeta, wykładowca UWr – jest od wielu lat zaangażowany w dialog z autorami skupionymi we wspólnotach lokalnych. Podczas poniedziałkowego wieczoru poznamy literatów związanych z Nową Rudą oraz innymi miastami Kotliny Kłodzkiej. Będą to: Antoni Matuszkiewicz, Zofia Mirska, David Magen, Maciej Bobula, Justyna Koronkiewicz, Dagmara Kacperowska, Bogusław Michnik, Dariusz Ciupiński, Rafał Różewicz, Tomasz Smogór, Walentyna A. Kubik i Grażyna Pachołek. Wstęp wolny.

 

Kino w Prozie

W weekend tradycyjnie odbędzie się Kino w Prozie, czyli bezpłatne seanse filmowe w sobotę i niedzielę. W soboty o 11:00 (najbliższy seans 24 lutego) odbywają się Poranki rodzinne, czyli pokazy filmów familijnych i animacji dla dzieci. Natomiast w każdą niedzielę o 18:00 (najbliższy pokaz 25 lutego) kinomani mogą odkrywać książkowo-filmowe obrazy w ramach cyklu „Literatura na ekranie”. Za każdym razem można obejrzeć inną adaptację dzieła literackiego – od klasyki po mniej znane książki. W repertuarze pojawiają się różne gatunki filmowe, obrazy sprzed lat oraz nowości, a tytuły – tradycyjnie w Kinie w Prozie – pozostają tajemnicą aż do dnia seansu. Ci, którzy zamiast niespodzianki woleliby znać wcześniej tytuł filmu, powinni się zapisać do newslettera dostępnego na www.domliteratury.wroc.pl. Wstęp do kina w Prozie jest zawsze wolny.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.