Paszporty „Polityki” – ogłoszono listę nominowanych

Paszporty „Polityki” – ogłoszono listę nominowanych

Przegląd

Dzisiaj, 5 grudnia, tygodnik „Polityka” po raz 25. ogłosił nominowanych w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura wizualna, do Paszportów „Polityki”, jednej z najważniejszych nagród w świecie kultury w Polsce. . Laureatów poznamy już 9 stycznia 2018 roku.

Wyniki zostaną ogłoszone podczas specjalnej gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, którą będzie transmitowała telewizja TVN oraz relacjonowało Radio TOK FM.

W kategorii Literatura nominowani zostali:

ANNA CIEPLAK

Studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim. Pracuje jako animatorka kultury. Z doświadczeń pracy z młodzieżą powstała pierwsza powieść Cieplak „Ma być czysto” (2016 r.), za którą autorka otrzymała Nagrodę Conrada i Literacką Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. W 2017 ukazał się jej kolejna powieść „Lata powyżej zera” – o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych. Pisarka patrzy na wiek dojrzewania z dwóch perspektyw – młodej bohaterki i jej rodziców. Powstała powieść pokoleniowa, która jednocześnie wykracza poza podziały pokoleniowe.

PAWEŁ SOŁTYS

Po raz pierwszy w historii Paszportów laureat z jednej dziedziny jest ponownie nominowany w innej. Paweł Sołtys pod pseudonimem Pablopavo otrzymał Paszport Polityki w 2015 roku w kategorii muzyka popularna. Tym razem jest nominowany w kategorii literatura za zbiór opowiadań „Mikrotyki”. Zebrane teksty były pisane przez wiele lat zanim autor zdecydował się je wydać. W „Mikrotykach” przeszłość wchodzi niespodziewanie w teraźniejszość i uświadamia, że wszystkie historie współistnieją na przekór czasowi.

MARCIN WICHA

Jest artystą grafikiem. Obok pracy zawodowej jego pasją jest pisanie. Dzieci i rodzice znają go jako autora dowcipnych książek o Klarze, „Łysolu i strusi” oraz kontynuację przygód Bolka i Lolka. Pierwszą jego książką eseistyczną była opowieść „Jak przestałem kochać design”. Najnowsza – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” jest nominowana do Paszportu Polityki. Autor w swoich esejach opowiada o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. A przede wszystkim o słowach i milczeniu.

 

W kategorii Film:

PIOTR DOMALEWSKI

PAWEŁ MAŚLONA

 

JAGODA SZELC

 

 

W kategorii Muzyka popularna:

HAŃBA!

MAREK PĘDZIWIATR

STEFAN WESOŁOWSKI

 

W kategorii Teatr:

MICHAŁ BORCZUCH

CEZARY TOMASZEWSKI

MICHAŁ WALCZAK i MACIEJ ŁUBIEŃSKI

 

 

W kategorii Sztuki wizualne:

EWA AXELRAD

NORMAN LETO

ŁUKASZ SUROWIEC

 

W kategorii Muzyka poważna:

JOANNA FRESZEL

ARTUR ZAGAJEWSKI

PIOTR SAŁAJCZYK

 

W kategorii Kultura cyfrowa:

ACID WIZARD STUDIO

 

MATEUSZ LENART, ANDRZEJ MĄDRZAK, WOJCIECH PIEJKO

WOJCIECH PAZDUR

 

więcej o nominowanych, także w pozostałych kategoriach  TUTAJ 

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.