Pióro Fredry 2017. Znamy nominacje!

Przegląd

Pióro Fredry to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich. Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku, który zdobywa laureat Pióra Fredry, już na stałę wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. Znajduje również uznanie wśród czytelników, którzy z zaciekawieniem sięgają po książki nominowane i nagrodzone w konkursie. 14 listopada zostały ogłoszone nominacje do nagrody, a laureata poznamy już za dwa tygodnie podczas 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia.

14 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Konkurs cieszył się jeszcze większym powodzeniem niż rok temu: zgłoszono do niego aż 153 tytuły z 48 wydawnictw. Jury w składzie: przewodniczący – prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”) wyróżniło nominacjami do nagrody następujących wydawców:

  • Wydawnictwo Karakter (za książkę „Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm”),

  • Wydawnictwo Marginesy (za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach”),

  • Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków (za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, wybór i przekład Magdalena Petryńska”),

  • Wydawnictwo Literackie (za książkę Marcina Świetlickiego „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk”),

  • Wydawnictwo Ezop (za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”). Wszystkie nominowane publikacje będą dostępne na Wrocławskich Targach Dobrych Książek.

Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książka Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz zestawy ekskluzywnych piór ufundowane przez firmę Nova Pióra Polskie. Wszystkie statuetki są autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już za nieco ponad dwa tygodnie, 30 listopada o godz. 18.30, podczas uroczystej gali w ramach 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek (wstęp na galę z zaproszeniem).

Konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2016 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Karakter za książkę „Miasto Archipelag” Filipa Springera.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 30 listopada-3 grudnia w Hali Stulecia.

Organizatorem 26. WTDK jest Wrocławski Dom Literatury

Program WTDK oraz lista wystawców na www.domliteratury.wroc.pl

i na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.