Marek Krajewski, Marcin Świetlicki i Edward Pasewicz w klubie Proza

Marek Krajewski, Marcin Świetlicki i Edward Pasewicz w klubie Proza

Przegląd

W najbliższym czasie w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) odbędą się aż dwa ważne spotkania literackie. Już w sobotę 16 września o 17:00, w ramach cyklu Literatura pod napięciem, na fanów kryminałów czekać będzie Marek Krajewski. Autor bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku opowie o swojej najnowszej książce Mock. Ludzkie zoo. W rozmowie zostaną poruszone także zagadnienia związane z pisaniem i redagowaniem powieści. Poprowadzi ją redaktorka kryminałów Marka Krajewskiego – Karolina Macios. Wstęp wolny.

Kilka dni później, w czwartek 21 września o 19:00, warto wybrać się na kolejną odsłonę cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze, by posłuchać dyskusji Irka Grina (wydawcy i literata, a także jurora Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus) z poetami Marcinem Świetlickim i Edwardem Pasewiczem. Tematem przewodnim rozmowy będą szkolne listy lektur – wyjątkowo aktualne zagadnienie. Wstęp wolny. Fanów poezji Marcina Świetlickiego ucieszy z pewnością informacja, że artysta powróci do klubu Proza także w sobotę 23 września o 21:00, by wraz z Michałem Wandzilakiem oraz z muzykami zespołu Zgniłość zagrać koncert promujący płytę Siedmiościan. Krążek zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących muzycznych reinterpretacji. Bilety (20 zł, w dniu koncertu 30 zł) kupimy w Księgarni Tajne Komplety (przedsprzedaż od 11 do 22 września).

Bookowisko – ulica pełna książek!

Sobota 23 września zapowiada się we Wrocławskim Domu Literatury naprawdę wyjątkowo. Będzie można tu spędzić niemal cały dzień! Warto zacząć już o 11:00 i zajrzeć do Przejścia Garncarskiego na jesienną edycję Bookowiska (od 11:00 do 16:00), czyli wyprzedaż domowej literatury. Bookowisko to inicjatywa otwarta dla wszystkich, którzy chcą się podzielić książkami z innymi, bo np. nie mieszczą już ich na swoich domowych półkach. Zasada udziału jest prosta – chętni do wyprzedawania książek muszą wcześniej zarezerwować bezpłatne miejsce wystawiennicze (tym celu należy wysłać maila na adres: sekretariat@domliteratury.wroc.pl). Tym razem spotkamy tu niemal trzydziestu bukinistów i wystawców, którzy łącznie będą mieli w swojej ofercie około 1300 książek! To świetna okazja, by za symboliczne kwoty (nawet za kilka złotych) kupić ciekawe książki na długie jesienne wieczory. Oferta Bookowiska jest bardzo różnorodna, znajdziemy tutaj wszelkie gatunki literackie, książki dla dorosłych i dla dzieci – często takie, których nie kupimy już nigdzie indziej. Tradycyjnie pojawią się także stoiska wrocławskich wydawnictw i księgarń. Przeglądanie książek i literackie rozmowy umili dodatkowo otwarte na parterze siedziby Wrocławskiego Domu Literatury bistro klubu Proza z aromatyczną kawą i pysznymi przekąskami.

Kino w Prozie – filmy dla dorosłych i dla dzieci

Co tydzień w weekend klub Proza zmienia się w kino. Każdej niedzieli o 18:00 można obejrzeć jeden z filmów wyświetlanych w ramach cyklu kinowego Literatura na ekranie. Na repertuar składają się najciekawsze filmowe adaptacje książek, dzieła uznanych twórców, jak i artystów nieco bardziej offowych. Natomiast w soboty o 11:00 możemy liczyć na kino familijne, animacje dla małych widzów i filmy fabularne dla nieco starszych dzieci. Wszystko to w ramach cyklu Poranki rodzinne. Kino w Prozie to także miła atmosfera, wygodne leżaki zamiast krzeseł, regały z książkami (do przeglądania przed lub po seansie) i bar z napojami oraz przekąskami. Tytuły filmów wyświetlanych w obu cyklach są zawsze dla widzów niespodzianką. Tych, którzy wolą jednak otrzymać wcześniej pełną informację o seansach, organizatorzy zachęcają do dopisania swojego adresu mailowego do newslettera Wrocławskiego Domu Literatury – można to zrobić na stronie internetowej www.domliteratury.wroc.pl. Wstęp na filmy jest bezpłatny.

Dni Seniora w klubie Proza

W drugiej połowie września z okazji Dni Seniora odbędą się w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) trzy duże wydarzenia artystyczne tworzone przez seniorów dla seniorów, ale również dla wszystkich chętnych bez ograniczeń wiekowych. Na scenie w Prozie zagoszczą regionalni artyści z grupy tworzącej cykliczny program Rozśpiewana Jelenia Góra pod kierunkiem Danuty Jaśkiewicz (reżyseria). 19 września o 17:00 zaprezentowany zostanie program muzyczno-kabaretowy, w ramach którego wystąpią Adam Wolak (piosenki estradowe), Bożena Cesarz (śpiew), Urszula Musielak (monologi), Władysław Kołtowski (trąbka, śpiew) i Danuta Jaśkiewicz (konferansjerka i reżyseria). Tydzień później 26 września o 17:00 warto wrócić tutaj na koncert zespołu Perfectrum oraz zespołu Agat. Koncert zostanie wzbogacony występem solistów – ll Sławomira Darula oraz dwunastoletniego Michała Amborskiego, który wykona znane arie operowe. Całość poprowadzą Danuta Jaśkiewicz i Alfreda Rękowska. Ostatnim wydarzeniem w ramach Dni Seniora w Prozie 29 września o 18:00 będzie koncert zespołu Szklarki pod kierunkiem Urszuli Musielak, z udziałem Władysława Kołtowskiego i w reżyserii Danuty Jaśkiewicz. Organizatorzy zapowiadają, że to także znakomita okazja do tańca przy popularnych utworach ludowych. Wstęp na wszystkie prezentacje artystyczne w ramach Dni Seniora w Prozie jest bezpłatny.

Ponadto we wrześniu Wrocławski Dom Literatury gości również Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada, w ramach którego na scenie klubu Proza odbędą się dwa przedstawienia. W środę 20 września o 10:00 autorski spektakl lalkowy Kurnik kultury zagra teatr Lalka w trasie (Anna Olechnowicz i Kamil Lachowski).Wstęp 8 zł, informacje o biletach na www.impart.art.pl. Natomiast 22 września o 18:00 Baśnie Ludów Ziemi, czyli przepiękne baśnie z całego świata dla osób w każdym wieku w wykonaniu wędrownej baśniarki Aishi Ma do akompaniamentu muzyki (bilety 10 i 8 zł, informacje o biletach na www.impart.art.pl).

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.