Klub Proza: Paweł Pieniążek, opowieść gwinejska oraz jesienne cykle filmowe

Klub Proza: Paweł Pieniążek, opowieść gwinejska oraz jesienne cykle filmowe

Przegląd

Wrzesień we Wrocławskim Domu Literatury zapowiada się bardzo intensywnie. Do wyboru będą m.in. liczne spotkania z pisarzami, nowe weekendowe cykle filmowe dla dorosłych i dla dzieci oraz Bookowisko – gratka dla wszystkich, którzy lubią kupować książki.

1 września o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) będzie miał miejsce wyjątkowy wernisaż zdjęć Karoliny Łągiewki. Wystawa nosi tytuł Gwinea – kontrasty. Opowieść o oceanie, młodości, radości i nie łatwiej rzeczywistości Gwinei i jest jedną z prezentacji artystycznych poświęconych Gwinei przygotowanych przez Fundację Art Transparent w ramach, powoli dobiegającej końca, akcji „Książki dla Gwinei” – projektu, dzięki któremu Wrocław Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 przekaże stolicy Gwinei (Konakry 2017) 100 000 elementarzy dla dzieci do nauki pisania i czytania. Aby podręczniki trafiły do potrzebujących trzeba uzbierać 500 000 złotych. Zbiórka pieniędzy trwa od kilku miesięcy i zakończy się dokładnie 15 września. Swój wkład w akcję może mieć każdy – koszt jednego podręcznika to tylko 5 złotych. Dowolne kwoty można wpłacać przez stronę www.ksiazkidlagwinei.pl. O tym, dlaczego warto w ten sposób pomóc dzieciom z Konakry i jak wygląda życie w Gwinei dowiemy się między innymi podczas wydarzeń artystycznych we Wrocławskim Domu Literatury, który wspiera akcję od samego początku. Poza wernisażem fotografii (1 września) warto wrócić do klubu Proza w niedzielę 10 września, o 18:00. Opowieść o Gwinei będzie tu kontynuowana podczas pokazu filmu Cała naprzód zwariowanej komedii Stanisława Lenartowicza z gwiazdorską obsadą (m.in. Zbigniew Cybulski i Leon Niemczyk). To jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w autentycznych zagranicznych plenerach: zdjęcia kręcono w Finlandii, na Wyspach Kanaryjskich oraz w portach Afryki Zachodniej (w tym w Konakry w Gwinei).Wprowadzenie do filmu przygotuje Magda Podsiadły – wrocławska dziennikarka i fotografka, która w Gwinei spędziła pierwsze lata swojego dzieciństwa. Wstęp jest bezpłatny.

2 września Wrocławski Dom Literatury przyłączy się do finału akcji Narodowe Czytanie, którego tematem przewodnim jest w tym roku Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Warto przyjść do klubu Proza w sobotę o 17:00, by posłuchać fragmentów dzieła Wyspiańskiego w interpretacji aktorów grupy Teatrakcja. Po czytaniu zostanie przypomniana ekranizacja książki w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wstęp wolny zarówno na czytanie, jak i na pokaz filmowy.

Wtorek 5 września to z kolei data rozpoczynająca w klubie Proza szereg jesiennych spotkań z pisarzami. Otworzy je wieczór autorski Pawła Pieniążka, reportażysty i korespondenta wojennego, autora dwóch książek poświęconych konfliktowi zbrojnemu we wschodniej Ukrainie: Pozdrowienia z Noworosji i Wojna, która nas zmieniała. Spotkanie z autorem odbędzie się w ramach cyklu Literatura pod napięciem 5 września o 19:00. Wstęp wolny.

Od września ruszają również dwa nowe cykle filmowe w klubie Proza: niedzielny dla dorosłych (każda niedziela o 18:00, od 3 września) pod hasłem Literatura na ekranie oraz sobotnie Poranki rodzinne z filmami dla dzieci – od klasyki animacji po filmy fabularne dla młodych widzów (każda sobota o 11:00, od 9 września). Wstęp na seanse będzie bezpłatny, a tytuły filmów – już tradycyjnie w kinie Prozy – do końca pozostaną niespodzianką. Pewne jest to, że w cyklu dla dorosłych zobaczymy wybór najlepszych ekranizacji książek, które będą reprezentować jednocześnie różne gatunki filmowe. Jako pierwszą zobaczymy znakomitą ekranizację książki Kena Keseya w reżyserii Miloša Formana (3 września, 18:00).

Ci, którzy nie lubią niespodzianek i chcieliby jednak repertuar kina w Prozie poznać wcześniej mogą zapisać się do newslettera na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.domliteratury.wroc.pl.

Warto również już dziś zapamiętać, że w sobotę 23 września od 11:00 do 16:00 w Przejściu Garncarskim odbędzie się jesienna edycja Bookowiska, czyli wyprzedaży domowej literatury. To propozycja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie długich jesiennych wieczorów bez półki pełnej nowych książek. Tutaj będzie okazja kupić je już za kilka złotych.
W Bookowisku może wziąć udział każdy zarówno jako kupujący jak i jako wystawca, by za symboliczne kwoty sprzedać te publikacje, na które nie ma już miejsca w domu. Aby móc sprzedawać książki należy wcześniej zarezerwować sobie miejsce wystawiennicze. W tym celu należy wysłać maila na adres: sekretariat@domliteratury.wroc.pl. Rezerwacja jest bezpłatna.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.