Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” dla Jacka Bocheńskiego

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” dla Jacka Bocheńskiego

Przegląd

W tym roku statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” przyznawanej za całokształt twórczości, odbierze Jacek Bocheński,  prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, autor „Trylogii rzymskiej” oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL

Ogłoszone zostały też nazwiska nominowanych do nagrody w czterech kategoriach sztuki za dzieła i kreacje powstałe w 2016 roku.

Literatura

W kategorii Literatura nominację do Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Marek Ławrynowicz za książkę „Mundur”, Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie” i Krzysztof Varga za zbiór esejów „Langosz w Jurcie”.

Wyboru w kategorii literatura za książkę wydaną w 2016 r. dokonają:

Janusz Drzewucki,
Jarosław Klejnocki,
Krzysztof Masłoń – przewodniczący,
Krzysztof Mrowcewicz,
Jan Rejczak,
Marek Wawrzkiewicz,
Tomasz Wójcik.

Sztuki plastyczne

Nominowani: Dorota Grynczel za wystawę „Tkanina” w Galerii Test w Warszawie, Artur Tanikowski, który zorganizował wystawę „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Kazimierz Gustaw Zemła, autor wystawy „Wrota Miłosierdzia” prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Muzyka

W tej kategorii nominowani zostali Maciej Janicki za program edukacyjny Muzeum Chopina i wzbogacenie zasobów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Paweł Mykietyn – twórca opery „Czarodziejska Góra”, którą można było usłyszeć na Warszawskie Jesieni w 2016 r. oraz Maria Pomianowska za płyty „Stwórco łaskawy” i „The Voice of suka”.

Teatr

Spośród zgłoszonych kreacji teatralnych kapituła wyróżniła w tym roku Macieja Prusa za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Krzysztofa Szczepaniaka za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret”, wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, jak również Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego za kabarety „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” oraz „Dziewczyny z marszu niepodległości”.

 

Laureatów poznamy 25 września 2017 r. podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Uhonorowani zostaną nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł, natomiast laureat „Dzieła życia” – 25 tys. zł.

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.