Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” dla Jacka Bocheńskiego

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” dla Jacka Bocheńskiego

Przegląd

Udostępnij
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0

W tym roku statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” przyznawanej za całokształt twórczości, odbierze Jacek Bocheński,  prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, autor „Trylogii rzymskiej” oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL

Ogłoszone zostały też nazwiska nominowanych do nagrody w czterech kategoriach sztuki za dzieła i kreacje powstałe w 2016 roku.

Literatura

W kategorii Literatura nominację do Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Marek Ławrynowicz za książkę „Mundur”, Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie” i Krzysztof Varga za zbiór esejów „Langosz w Jurcie”.

Wyboru w kategorii literatura za książkę wydaną w 2016 r. dokonają:

Janusz Drzewucki,
Jarosław Klejnocki,
Krzysztof Masłoń – przewodniczący,
Krzysztof Mrowcewicz,
Jan Rejczak,
Marek Wawrzkiewicz,
Tomasz Wójcik.

Sztuki plastyczne

Nominowani: Dorota Grynczel za wystawę „Tkanina” w Galerii Test w Warszawie, Artur Tanikowski, który zorganizował wystawę „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Kazimierz Gustaw Zemła, autor wystawy „Wrota Miłosierdzia” prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Muzyka

W tej kategorii nominowani zostali Maciej Janicki za program edukacyjny Muzeum Chopina i wzbogacenie zasobów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Paweł Mykietyn – twórca opery „Czarodziejska Góra”, którą można było usłyszeć na Warszawskie Jesieni w 2016 r. oraz Maria Pomianowska za płyty „Stwórco łaskawy” i „The Voice of suka”.

Teatr

Spośród zgłoszonych kreacji teatralnych kapituła wyróżniła w tym roku Macieja Prusa za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Krzysztofa Szczepaniaka za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret”, wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, jak również Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego za kabarety „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” oraz „Dziewczyny z marszu niepodległości”.

 

Laureatów poznamy 25 września 2017 r. podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Uhonorowani zostaną nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł, natomiast laureat „Dzieła życia” – 25 tys. zł.

Udostępnij
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0
Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.