Klub Proza: spotkania autorskie, warsztaty, filmy

Przegląd

Pierwsza połowa lipca we Wrocławskim Domu Literatury zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Wśród licznych propozycji warto szczególnie zwrócić uwagę na czwartkowe spotkania z pisarzami, które obędą się w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich. Od 10 lipca rusza cykl Twórcze wakacje – rozpoczną go warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci. Ponadto możemy się wybrać na spotkanie poetyckie, spektakle lub koncert. Warto też pamiętać, że w niedzielne wieczory klub Proza zamienia się w kino!

Ten tydzień we Wrocławskim Domu Literatury otworzą poeci. We wtorek 4 lipca (17:00, klub Proza, Przejście Garncarskie 2) startuje nowy cykl spotkań Z prawej poszarpane poświęcony poezji współczesnej. Rozmowy z młodymi poetami dotyczyć będą literatury, przywiązania do miejsca i dzisiejszej mobilności twórców. W pierwszym spotkaniu udział wezmą: Tomasz Bąk, Konrad Góra, Bartosz Sadulski oraz Ilona Witkowska, a poprowadzą je Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski. Wstęp wolny

5 lipca w klubie Proza można będzie spotkać brytyjskiego pisarza Grahama Mastertona! Będzie on gościem otwartej konferencji prasowej (5 lipca, 11:00) podsumowującej pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Nagrodę Grahama Mastertona „W więzieniu pisane”. Graham Masterton, znany brytyjski autor horrorów, kryminałów, thrillerów i poradników seksualnych, przyjeżdża do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom. Konkurs jest pokłosiem Jego październikowego spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja. Na konkurs wpłynęło aż 130 opowiadań z zakładów karnych z całej Polski.

W każdy czwartek lipca w klubie Proza będzie miało miejsce podwójne spotkanie autorskie w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich 2017 organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Co tydzień będziemy mieć niepowtarzalną szansę, by posłuchać autorów z Polski oraz z Gruzji. Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce już w czwartek 6 lipca – na czytelników czekać będą dwie autorki: o 19:00 Kaja Puto z Polski oraz o 20:30 Tamta Melashvili z Gruzji. Tydzień później,13 lipca, odwiedzi nas Jakobe Mansztajn (19:00) oraz Nene Kvinikadze (20:30). Wstęp wolny.

W najbliższych dniach mamy także szansę, by w klubie Proza obejrzeć spektakle teatralne. 5 lipca o 19:00 wystąpi tu gościnnie Teatr Korba ze sztuką W stanie w reżyserii Tomasza Rytwińskiego na motywach tekstu Rio Marka Kochana. Na tę komediową opowieść o małżeńskich relacjach wstęp jest bezpłatny. 12 lipca o 19:00 wystąpią Narwani z Kontekstu. Czeka nas tym razem wieczór komedii improwizowanej, pełen śmiechu i dobrej zabawy. Bilety kosztują 20 złotych, można je kupić na miejscu przed przedstawieniem.

Piątkowy koncert (7 lipca, 20:00) Oceans Roar 1000 Drums to propozycja dla tych, którzy lubią nowoczesne brzmienia. Zespół w swojej twórczości kieruje się postulatem ciągłego i radykalnego przepracowywania formy oraz zacierania różnic pomiędzy trwaniem a rozpadem. Niby jest to muzyka improwizowana, wyrastająca z jazzu, lecz rozwijająca się w poprzek utartych schematów brzmieniowo-strukturalnych. Bilety w cenie 20 zł kupimy w klubie Proza przed koncertem.

Wakacyjne niedziele we Wrocławskim Domu Literatury należą do filmów! Od 18:00 klub Proza zamienia się w kino, a dokładniej w Filmowe biuro podróży. Dzięki wyświetlanym tutaj filmom co tydzień można przenieść się do innego kraju. Przewodnikami w tej podróży są wybitni reżyserzy, którzy z danego regionu pochodzą lub stworzyli obrazy mu dedykowane. 9 lipca udajemy się do Francji, a pomogą nam w tym: Jean-Luc Godard oraz François Ozon. Pierwszy pokaz rozpoczyna się o 18:00, a drugi około 20:00. Można przyjść na jeden z nich lub od razu zająć wygodne miejsce na cały wieczór. Podwójny seans składający się z niebanalnych dzieł kinematografii (wstęp wolny) plus przekąski inspirowane kuchnią danego kraju to kwintesencja Kina w Prozie!

W lipcu i sierpniu we Wrocławskim Domu Literatury odbędą się Twórcze wakacje. To cykl bezpłatnych warsztatów (obowiązują zapisy): plastycznych, literackich, dziennikarskich i fotoreporterskich oraz seansów filmowych, który został przygotowany pod kątem potrzeb i zainteresowań różnych grup wiekowych. Poprowadzą je specjaliści – dziennikarze i reporterzy, animatorzy i pisarze. Praca będzie odbywać się w grupach: dzieci 6-9 lat i 9-13 lat, młodzież 14-18 lat oraz dorośli. Jako pierwsze ruszają zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci pod hasłem Małe Muzeum, które odbędą się w dniach 10-14 lipca.

Więcej na www.domliteratury.wroc.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.