Biblioteka Narodowa z Biblioteką Jagiellońską wspólnie zdigitalizują milion obiektów

Biblioteka Narodowa z Biblioteką Jagiellońską wspólnie zdigitalizują milion obiektów

Przegląd

W piątek 14 lipca w Pałacu Rzeczypospolitej odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”. Dzięki współpracy dwóch największych książnic w Polsce do 2020 roku ponad milion obiektów zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych w bibliotece cyfrowej Polona.

„Patrimonium” obejmuje obiekty z domeny publicznej, do których prawa już wygasły: rękopisy, od średniowiecznych i renesansowych aż do początku XX w.; starodruki od inkunabułów po koniec wieku XVIII, książki dziewiętnastowieczne i z pierwszej połowy wieku XX; jak również czasopisma – bardzo często zachowane w jednym egzemplarzu; rysunki, nuty i wszystko to, co przetrwało straty wojenne XX w. W ramach projektu procesowi digitalizacji zostaną poddane m.in. obiekty szczególnie cenne, które ze względów konserwatorskich dotychczas nie były dostępne dla czytelników.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 oraz budżetu państwa.

 

źródło: Biblioteka Narodowa

Kategorie: Biblioteki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.