Znamy laureatów Nagrody Dobre Strony 2017

Znamy laureatów Nagrody Dobre Strony 2017

Przegląd

W piątek wieczorem podczas uroczystej gali towarzyszącej 8. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY poznaliśmy laureata konkursu „Dobre Strony 2017″. Prestiżowa nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w tym roku w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży i trafiła do Wydawnictwa Format z Wrocławia oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych.

Ogólnopolski Konkurs Dobre Strony na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Stoparczyk, Piotr Młodożeniec oraz Jakub Krofta w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po 4 książki w dwóch osobnych kategoriach.

Książki dla dzieci:
CZAS CZARODZIEJ – Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
SERIA KSIĄŻKI JUTRA – Equipo Plantel, Mikel Casal, Marta Pina, Joan Negrescolor, Luci Gutiérrez, Wydawnictwo TAKO
PRZED I PO – koncepcja: Matthias Aregui, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
CZERWONY KAPTUREK – Gabriela Mistral, ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Książki dla młodzieży:
ROBINSON CRUSOE – opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako
BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ – Nadia Terranova, ilustracje: Ofra Amit, Wydawnictwo FORMAT
DOM NIE Z TEJ ZIEMI – Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
CZARNE JEZIORA – Dorota Suwalska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

W piątek (26 maja) podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jacek Sutryk – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Anna Morawiecka – szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury.

Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu TAKO za serię Książki jutra: Co to właściwie jest demokracja, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Marta Pina, Oto jest dyktatura, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Mikel Casal, Klasy Społeczne istnieją, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Joan Negrescolor, Kobiety i mężczyźni, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Luci Gutierez.
O tych książkach Jury powiedziało:
– Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. Ilustracje wzmacniają przekaz zawarty w prowokujących do dyskusji tekstach poświęconych odpowiednio demokracji, dyktaturze, klasom społecznym i płciom.

W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do wrocławskiego Wydawnictwa Format za książkę Bruno Nadii Terranova z ilustracjami Ofry Armit.
Jury uznało, że to:
– Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera. Piękna, wrażliwa opowieść tragicznej historii wielkiego artysty Brunona Schulza.

Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 20.000 złotych dla laureata w każdej z kategorii jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzjącego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 20.000 PLN oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 8. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w tym roku odbywają się na wrocławskim Ryku: w Przejściu Garncarskim i Żelaźniczym. Dobrym Stronom towarzyszy program pełen bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Cały program można znaleźć na stronie www.domliteratury.wroc.pl lub bezpłatnie otrzymać na miejscu w punkcie informacyjnym targów.

Godziny otwarcia 8. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony
26 maja (piątek)
11.00-18.00
27 maja (sobota)
10.00-19.00
28 maja (niedziela)
10.00-18.00

Kategorie: Nagrody
Tagi: Dobre Strony

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.