Wojciech Chmielewski laureatem Nagrody im. Marka Nowakowskiego

Przegląd

Laureatem pierwszej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego został Wojciech Chmielewski.

Nagrodę o wartości 100 tys. zł, ufundowaną przez International Paper, wręczono w Pałacu Rzeczypospolitej. Przyznała ją kapituła powołana przez Bibliotekę Narodową, w  skład której weszli: Maciej Urbanowski (wiceprzewodniczący), Antoni Libera, Włodzimierz Bolecki, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń i Mateusz Matyszkowicz. Przewodniczący kapituły – dr Tomasz Burek zmarł 1 maja br., kilka dni przed pierwszym posiedzeniem jury.

Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, wyjaśniając genezę Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, przypomniał, że w Pałacu Rzeczypospolitej znajduje się część rękopisów pisarza, a „pozostałe do nich dołączą”.

Kilka lat po śmierci wspólnie z Jolantą Nowakowska postanowiliśmy uhonorować jego postać tak żywą dla młodych literatów” – powiedział. I dodał: „Chcemy, aby co roku była przyznawana nagroda dla autora opowiadań lub dla autora, którego znaczącą część twórczości stanowią opowiadania”.

Wojciech Chmielewski – ur. w 1969 r. w Warszawie – jest prozaikiem, autorem tomów opowiadań: „Biały bokser” (2006), wyróżnionego w VI edycji Nagrody Literackiej im. J. Mackiewicza; „Brzytwa” (2008), nominowanego do Nagrody Mediów Publicznych Cogito; „Najlepsza dentystka w Londynie” (2014). W 2010 r. opublikował powieść „Kawa u Doroty”, za którą otrzymał nominację do Nagrody Angelus. Jest autorem słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Opowiadania, eseje i recenzje publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Borussii”, „Wyspie”, „Dialogu”, „Arcanach”, „Nowych Książkach”, „W drodze” i „Czterdzieści i Cztery”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ostatnio wydał powieść „Belweder gryzie w rękę”.

Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego dedykowana jest pamięci zmarłego 16 maja 2014 r. warszawskiego pisarza, publicysty i scenarzysty, autora m.in. „Raportu o stanie wojennym”, „Wesela raz jeszcze”, „Powidoków” czy „Nekropolis”.

 

źródło PAP

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.