Książką połączeni – dyskusja o roli czytania w życiu dziecka

Przegląd

Instytut Książki zaprasza na spotkanie „Książką połączeni – dyskusja o roli czytania w życiu dziecka”. Wydarzenie odbędzie się w ramach 8. Warszawskich Targów Książki, 19 maja 2017 o godz. 17.00 w sali Londyn B.

Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, kiedy zaczyna się czytelnictwo,  jak zbudować więź z dzieckiem poprzez wspólną lekturę oraz jak skompletować czytelniczą wyprawkę na dobry początek. Opowiemy także o fenomenie bookstartów na świecie i najciekawszych inicjatywach proczytelniczych dla najmłodszych.

W spotkaniu udział wezmą:

Agnieszka Błażewicz – prezes Fundacji Metropolia Dzieci. Z wykształcenia historyk, z zawodu specjalista ds. marketingu on-line i PR. Zaangażowana w projekty społeczne i edukacyjne.  Wolontariusz-nauczyciel nauczania zintegrowanego w Polskiej Szkole w Manchesterze. Po kilku latach na emigracji wróciła z głową pełną pomysłów, które uparcie próbuje wdrożyć w swoim otoczeniu. Od marca 2016 roku kieruje akcją „Z książką na start”, dzięki której już prawie 6 tys. dzieci zaczęło korzystać ze zbiorów bibliotek publicznych na Pomorzu.

Jolanta Grzelczyk – politolog, od 2006 kierownik działu promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, zajmująca się promocją literatury i czytelnictwa; pomysłodawczyni i koordynatorka wielu działań proczytelniczych, m.in. wrocławskiego projektu „Na dobry początek” – pierwszych w Polsce wyprawek czytelniczych dla najmłodszych; obecnie pracownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie, gdzie inicjuje i koordynuje projekty promujące czytelnictwo w języku polskim wśród Polaków w UK, w tym m.in. projekt „Czytam po polsku”.

Agnieszka Karp-Szymańska – z wykształcenia filolog polski i menadżer kultury, a także UX Designer, absolwentka podyplomowych studiów Literatura dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Od przeszło 10 lat związana z branżą internetową, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim tematyką dziecięcą. Współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, a także założycielka Fundacji, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz rozwoju dzieci wykluczonych społecznie. Od 2014 r. członek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Dominika Żukowska – antropolożka współczesności i wydawczyni z pasją. Od 2103 roku prowadzi niezależne wydawnictwo Poławiacze Pereł publikujące piękne i mądre książki dla dzieci i młodzieży.

Dyskusja połączona będzie z promocją broszury „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” opracowanej przez Instytut Książki we współpracy z Polską Sekcją IBBY oraz portalem CzasDzieci.pl. Publikacja powstała, aby ukazać, jak wielki potencjał tkwi w literaturze oraz jak ważny jest czas spędzony na wspólnym czytaniu z dzieckiem już od pierwszych miesięcy jego życia. O korzyściach wynikających z czytania, roli książek w życiu dziecka oraz najciekawszych pomysłach na to, skąd czerpać wiedzę o wartościowych tytułach, napisali dla nas: Michalina Gajewska, Agnieszka Karp-Szymańska i prof. Grzegorz Leszczyński.

Publikację w wersji elektronicznej można pobrać tutaj. Mamy nadzieję, że zawarte w niej propozycje i wskazówki będą zaproszeniem do przeżycia wspaniałej czytelniczej przygody!

Ostatnie minuty spotkania poświęcimy, aby podzielić się efektami pierwszej edycji naszego konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI na projekt czytelniczej wyprawki dla dzieci w wieku 0-3 lata.  Zaprezentujemy też zwycięski „trójpak” Joanny Merkurii Czerwińskiej – laureatki tegorocznej edycji konkursu.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.