Kompap zwiększył zysk o 133% do 1,47 mln zł w I kw. 2017

Przegląd

Grupa Kompap, do której należą dwie wiodące drukarnie dziełowe w Polsce – BZGraf i OZGraf, osiągnęła w pierwszym kwartale 2017 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 14,64 mln zł wobec 15,75 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie do 1,43 mln zł zwiększył się w tym okresie zysk z działalności operacyjnej w porównaniu do 1,40 mln zł przed rokiem. Na koniec I kwartału grupa zanotowała zysk netto w wysokości 1,47 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 133% r/r.

Osiągnięte w I kwartale wyniki wyraźnie pokazują, jak wysoce zyskowny jest biznes Kompapu. Z przychodów w wysokości 14,6 mln zł wypracowaliśmy bowiem na czysto blisko 1,5 mln zł. To oznacza, że rentowność netto przekroczyła 10%. Pracujemy wydajnie, optymalizujemy koszty, cały czas zapewniając naszym klientom najwyższą jakość. W kolejnych miesiącach zamierzamy skupiać się na budowaniu sprzedaży, tak by umacniać swoją pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy też inwestycje w maszyny z myślą o zwiększaniu potencjału produkcyjnego naszych drukarni – mówi Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA.

Kompap w I kwartale 2017 roku zainwestował w offsetową maszynę Heidelberg Speedmaster SX 102-8-P dla Olsztyńskich Zakładów Graficznych OZGraf. Umożliwia ona drukowanie prac wielokolorowych z prędkością do 14 000 arkuszy na godzinę z zachowaniem najwyższej jakości zadruku i maksymalnej wydajności. Na potrzeby BZGraf z kolei grupa podpisała umowę w kontekście finansowania zakupu pełnoformatowej maszyny drukującej KBA Rapida 106. Do białostockiej drukarni ma ona trafić w czerwcu 2017 roku.

Podstawową działalność Kompapu stanowi druk, w tym przede wszystkim druk dziełowy. Gros sprzedaży, bo aż 96%, stanowią przychody z tytułu działalności produkcyjnej, czyli m.in. sprzedaży gotowych książek, katalogów, czasopism i innych artykułów poligraficznych, które w I kwartale 2017 roku sięgnęły 14,04 mln zł. Klientami Kompapu są przede wszystkim wydawnictwa krajowe i zagraniczne, w tym z Niemiec, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Na koniec 2016 roku eksport grupy odpowiadał za 22% skonsolidowanych przychodów, generując 14,11 mln zł.

 

Kategorie: Poligrafia
Tagi: KOMPAP

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.