Gliński: rozwój czytelnictwa to nasz priorytet

Gliński: rozwój czytelnictwa to nasz priorytet

Przegląd

Rozwój czytelnictwa to nasz priorytet – mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji wyszehradzkiej „Nowe przestrzenie czytania”, która rozpoczęła się we wtorek w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.  Jak zaznaczył, współpraca krajów V4 w zakresie kultury jest „intensywna i systematyczna”.
Dwudniowa konferencja zorganizowana została przez Instytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest organizacja forum ekspertów z różnych dziedzin, podczas którego będą się oni mogli podzielić dobrymi praktykami i sprawdzonymi projektami w dziedzinie rozwoju czytelnictwa.

Rozwój czytelnictwa to nasz priorytet, a działania związane z podniesieniem poziomu czytelnictwa to zadania związane z największymi wyzwaniami. Wprowadzamy długofalowy program rządowy, by poprawić infrastrukturę bibliotek i zapewnić wygodny, darmowy dostęp do książek dla wszystkich obywateli. Wspieramy również finansowano modernizację i przebudowę bibliotek w mniejszych miastach” – dodał wicepremier.

Podczas konferencji wiceminister kultury Magdalena Gawin podkreśliła, że resort kultury wspiera wszystkich tych, którzy mają wpływ na rozwój czytelnictwa w Polsce – wśród nich organizacje pozarządowe, podmioty biznesowe, instytuty kultury.

Mówiąc o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, poinformowała, że biblioteki szkolne zakupiły 1,66 mln książek dla ponad 4 tys. szkół, wydając na to 29 mln zł. Jak mówiła, w rezultacie 82 proc. szkół biorących udział w programie zwiększyło liczbę wypożyczanych książek. Odnoszące się do inwestycji na infrastrukturę bibliotek, zaznaczyła, że „dzięki wydatkom 28,5 mln zł, 50 bibliotek zmodernizowało i wyposażyło swoje budynki”. „Znaczące zasoby zostały wydane także na szkolenie bibliotekarzy” – podkreśliła.

Czytelnictwo i czytanie to prawdziwa wartość współczesnego społeczeństwa. Nie ma współczesnego obywatelstwa bez czytania. Czytanie to fundament rozwoju i rozpowszechniania kultury polskiej i europejskiej” – powiedziała wiceminister.

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.