Literacki weekend z gwiazdami na zakończenie Światowej Stolicy Książki we Wrocławiu

Przegląd

Europejska Noc Literatury na Nadodrzu, rozśpiewane Arkady Wrocławskie, warsztaty i zabawy dla dzieci, spotkania autorskie i kilkanaście innych wydarzeń literackich w całym mieście, a do tego darmowa komunikacja miejska przez całą niedzielę. Weekend pełen literackich wrażeń już 20-23 kwietnia we Wrocławiu.

W niedzielę podróżuj z książką za darmo
23 kwietnia, z okazji ustanowionego przez UNESCO Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Biuro Wrocław 2016 zaprasza do skorzystania z transportu miejskiego. Tego dnia w tramwaju czy autobusie zamiast biletu wystarczy mieć ze sobą książkę (zarówno w formie tradycyjnej, jak i na czytniku e-booków).  Akcja potrwa cały dzień.

Gorące mleko w Barze Mewa
Na 22 kwietnia (od godz. 17:00 do 22:00) zaplanowano szóstą odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, której tematem przewodnim będzie szeroko pojęta natura. Dziesięcioro znakomitych aktorów i osobowości polskiej kultury: Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz, zaprezentuje fragmenty dziesięciu premierowych książek prozatorskich tłumaczonych z dziewięciu języków – głównie literaturę europejską. Wszystkie one ukazały się lub ukażą w 2017 roku nakładem renomowanych polskich wydawnictw. Usłyszymy m.in.: Psy nad jeziorem Jergovicia, Gorące mleko Deborah Levy, Uzdrowiciela Marka Vadasa oraz bestsellerową powieść Terezy Bouckovej – Rok Koguta. Tegoroczna edycja po raz drugi gościć będzie poza ścisłym centrum miasta, tym razem w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, m.in.: w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), Barze Mewa (ul. Drobnera 4), w Klubie pod Kolumnami (pl. Św. Macieja 21), czy też w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).
Literalnie: NATURA!
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury jest natura w różnych jej przejawach. Z tej okazji, Wrocławska Rewitalizacja zaprasza w sobotę do aktywności związanych z naturą – w Nadodrzańskim Ogrodzie Społecznym (zbieg ulic Rydygiera i Paulińskiej). Przed rozpoczęciem czytań, w godzinach 14:30 – 17:00, w swobodnej, sąsiedzkiej atmosferze zaplanowano wiosenne porządki w Ogrodzie oraz nowe nasadzenia kwiatów, ziół i roślin ozdobnych. Narzędzia i rośliny zapewniają organizatorzy.
Z naturą mi do twarzy – warsztaty przy Nadodrzańskim Ogrodzie Społecznym 
Natomiast w przerwach między czytaniami (17:00-22:00) Wrocławska Rewitalizacja przygotowała specjalne warsztaty plastyczne. W ciągu kilkunastu minut, uczestnicy będą mogli wykonać swój naturalny, kwiatowy znacznik – przypinkę. Na warsztatowym stole znajdą się liście, gałązki, pąki kwiatów oraz wszystkie niezbędne materiały. Powstaną z nich małe akcenty zielone, które będzie można przypiąć do włosów, torby czy klapy marynarki. Podczas wędrówek przez punkty ENL, będą one stanowiły znak rozpoznawczy Nadodrzańskiego Ogrodu Społecznego. Wstęp na wydarzenia w Ogrodzie Społecznym jest wolny.

Niech zaśpiewają tłumy!
W sobotę 22 kwietnia, w samo południe, zapraszamy wszystkich do Arkad Wrocławskich na premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, który będzie metaforycznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. Tekstem utworu jest wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza, muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Arkady będą żyły literaturą przez cały dzień. Od godz. 10:00 do 17:00 zaplanowano tam rozbudowany program czytań, zabaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!”. Wstęp wolny.

Na chodnikach, przy stole i nad Odrą
Na wiele imprez towarzyszących zakończeniu kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zapraszamy do Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2). 20 kwietnia wrocławianie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu poświęconym twórczości Bohumila Hrabala i wernisażu wystawy „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka (20 kwietnia, godz. 19:00). Nie zabraknie także specjalnych edycji wydarzeń, z których znany jest już WDK, czyli Śniadania literackiego (23 kwietnia, godz. 11:00) i Bookowiska – wiosennej odsłony kiermaszu domowej literatury. W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) zaplanowano otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” (21 kwietnia, godz. 20:00). Otwarciu towarzyszyć będą dwie wystawy, pierwsza prezentująca 38 wydań Magazynu i druga, zatytułowana „Urban Ikebana”, autorstwa Michaliny Kosteckiej. Dzień później (22 kwietnia) dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach z Cegłami (m.in. składanie origami z haiku).
Nie zabraknie działań literackich także nad brzegami Odry. Z okazji organizowanego przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki Dnia Odry, w sobotę młodzi czytelnicy zamienią Bulwar Dunikowskiego w wielką antologię poezji. A o godz. 13:00, Michał Nogaś przeczyta najmłodszym fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
Także Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ten weekend na wydarzenia literackie, wśród których nie zabraknie spotkań autorskich (m.in. z Agnieszką Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem – 21 kwietnia, godz. 17:00, Filia nr 29) i gry miejskiej „QltuRalnie” (22 kwietnia, 12:00, Mediateka).

Szczegółowy program weekendu znajduje się tutaj: http://tiny.pl/g5f68.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.