Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Przegląd

Po czterech latach nieobecności polskie stoisko wraca na Międzynarodowe Targi Książki w Mińsku (8 do 12 lutego 2017 r.)  Mińskie Targi organizowane są w tym roku po raz dwudziesty czwarty.

Polskie stoisko jest podzielone na część komercyjną, gdzie można nabyć publikacje polskich autorów wydane w języku polskim lub przekładzie na języki białoruski i rosyjski. W części wystawowej prezentowane są wydania zrealizowane przy udziale Instytutu Polskiego w Mińsku oraz Instytutu Książki. Na stoisku odwiedzający Targi będą mogli także otrzymać informacje o Polsce oraz naszym rynku wydawniczym.

Aby przybliżyć białoruskiej publiczności polską literaturę, przygotowano również wydarzenia towarzyszące naszej obecności na Targach. W programie przewidziano m.in. spotkanie autorskie z jednym najbardziej znanych twórców współczesnej polskiej literatury science fiction, Jarosławem Grzędowiczem (11 lutego, godz. 10.00, Sala konferencyjna), prezentację białoruskich przekładów książek Stanisława Lema oraz Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (10 lutego, godz. 15.00 i 16.00, Stoisko polskie), a także białoruskiego wydania powieści „Nadberezyńcy” Floriana Czernyszewicza (11 lutego, godz. 14, Sala konferencyjna). W programie nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych z myślą o  najmłodszych czytelnikach i ich rodzicach – czeka na nich prezentacja książek dla dzieci wydawanych przez wydawnictwo Wytwórnia połączona z warsztatami, które poprowadzi polska ilustratorka Monika Hanulak (12 lutego, godz. 12.00, Scena dziecięca).

Dyrektor Dariusz Jaworski podkreśla, że polska obecność na Targach „to próba spojrzenia na nowo na naszą współpracę z Białorusią, ale także z każdym z naszych sąsiadów na Wschodzie. Więzi kulturowe, historyczne, jakie łączą nas z Białorusią, są nie do przecenienia. Chcemy pokazywać, że polska literatura ma wiele do zaoferowania, jest bogata i różnorodna”.

Organizatorem polskiego wystąpienia na Targach jest Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.

 

za Instytut Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.