PIW państwową instytucją kultury

Przegląd

Państwowy Instytut Wydawniczy, jedno z najstarszych wydawnictw polskich, 19 stycznia 2017 r. stał się państwową instytucją kultury.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w celu ochrony dóbr pozostających w dyspozycji PIW – takich jak: autorskie prawa majątkowe, znak towarowy, archiwum zbiorów tzw. egzemplarzy żelaznych i zbiory biblioteczne – podjął działania zmierzające do uratowania dorobku PIW. W ich efekcie, zgodnie z art. 9 ust. 2-4 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o przekształceniu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa prowadzących działalność z wykorzystaniem dóbr kultury w państwowe instytucje kultury, PIW stał się państwową instytucją kultury.

Przedmiotem działalności nowej instytucji kultury, podległej MKiDN, będzie trwała ochrona, zabezpieczenie i upowszechnianie dziedzictwa literatury polskiej i światowej, z uwzględnieniem klasyki, w opracowaniach krytycznych, oraz dorobku kulturalnego PIW, a także prowadzenie działań wydawniczych, promocyjnych i edukacyjnych w tym zakresie.

Państwowy Instytut Wydawniczy działa od ponad 70 lat. Przez wiele dekad był jednym z największych i najbardziej znanym wydawcą literatury pięknej krajowej i zagranicznej. Posiada zasoby dóbr kultury o wysokich walorach estetycznych i poznawczych, mające znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, które wymagają trwałej ochrony, zabezpieczenia jak i upowszechnienia.

 

za MKIDN

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia
Tagi: PIW

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.