Piotr Świątkowski „Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty”

Przegląd

21 lutego trafi do księgarń książka Piotra Świątkowskiego pt. Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty. Autor opisuje ten stosunkowo mało znany okres w historii bez sentymentów, w piekielnie mocny sposób.

 

W większości książek związanych z okupacją niemiecką autorzy przedstawiają życie codzienne Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski bez znieczulenia ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem, razem z rodziną Franciszka Witaszka obala mit doktora–truciciela, wysłuchuje volksdeutscha, który nie czuje się winny, jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka śmierci Żydów. W historiach tych przewija się też i spina książkę swoistą klamrą postać prof. Edwarda Serwańskiego, działacza konspiracyjnej niepodległościowej organizacji Ojczyzna, który za swoją niezłomną postawę był więziony we Wronkach, a później inwigilowany do 1989 roku przez SB.

23 lutego o godzinie 18.00 w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się panel dyskusyjny wokół tej książki – szczegóły wkrótce.

 

PIOTR ŚWIĄTKOWSKI (ur. 1980) jest dziennikarzem Polskiego Radia w Poznaniu, współpracownikiem dominikańskiego miesięcznika „W drodze”, autorem audycji i reportaży historycznych. Razem z historykiem Jarosławem Burchardtem wydał książkę Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL poświęconą Zenonowi Celegratowi, agentowi CIA z Leszna.

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.