Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania
Przegląd
- Typ: Wydarzenia
5. edycja Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania odbędzie się pod hasłem Miasto w literaturze. Literatura w mieście. Tym razem pretekstem do rozmowy o literaturze będzie miasto, a literatura impulsem do dyskusji o mieście.
Tegoroczna edycja festiwalu ma zwrócić uwagę na miasto w kontekście literatury oraz pokazać je z nowej perspektywy. Inspiracją do rozmowy o literaturze mają być miasta i miasteczka nie tylko w ujęciu architektonicznym lecz przede wszystkim pokazane oczami ludzi, którzy w nich mieszkają lub je odwiedzają.
– Co motywuje i inspiruje pisarki oraz pisarzy do podróży, a później opisywania konkretnych zakątków świata? Jak ważną rolę odgrywają konkretne miejscowości w budowaniu literackiej fabuły? Między innymi na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas tegorocznej edycji festiwalu Sztuka Czytania – zachęcają organizatorzy.
Wśród zaproszonych gości festiwalowych m.in.: Jacek Hugo–Bader, Marcin Kydryński, Michał Rusinek, Anna Janko, Michał Olszewski, Ryszard Ćwirlej, Krystyna Kurczab–Redlich.
PROGRAM FESTIWALU
CZWARTEK /24 LISTOPADA/
17.00 – spotkanie z Anną Janko /Biblioteka pod Kotem i Myszą, ul. Lelewela 21/22, Gdańsk-Wrzeszcz/. Spotkanie połączone z promocją książki pt. „Mała Zagłada”.
19.00 – spotkanie z Robertem Małeckim, Ryszardem Ćwirlejem i Agnieszką Pruską wokół zbioru opowiadań kryminalnych pt. „Rewers” /Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk-Wrzeszcz/
PIĄTEK /25 LISTOPADA/
10.00 – warsztaty z kolażu dla dzieci „Literatura i miasto w kolażu”
zapisy drogą mailową: marketing@wbpg.org.pl
16.00 – spotkanie autorskie z Wojciechem Engelkingiem /Filia Gdańsk, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście/. Spotkanie połączone z promocją książki pt. „Lekcje anatomii doktora D.”
17.00 – spotkanie z Michałem Rusinkiem /Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście/. Spotkanie połączone z promocją książki pt. „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.
19.00 – spotkanie z Michałem Olszewskim /Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście/. Spotkanie połączone z promocją książki pt. „Najlepsze buty na świecie”
SOBOTA /26 LISTOPADA/
11.00 – warsztaty z kolażu dla dorosłych „Literatura i miasto w kolażu”
zapisy drogą mailową: marketing@wbpg.org.pl
12.00 Spacer literacki z Barbarą Piórkowską – Liście w mieście.
Zbiórka przed kawiarnią W Starym Kadrze, ul. Grobla I 3/4 w Gdańsku (naprzeciwko Rossmanna). Spacer potrwa około dwóch godzin.
– Jesień sprzyja klimatom poetycko-pisarskim, a więc i my poszukamy w przestrzeni Gdańska literackich śladów. Pójdziemy przez zakamarki Starego i Głównego Miasta oraz Starego Przedmieścia. Ciepły ubiór oraz herbata w termosie zapewnią gorący odbiór miejsc wskazanych przez autorkę „Szklanki na pająki”, Barbarę Piórkowską, a sam spacer zapewni trochę ruchu, tak istotnego w okresie jesienno-zimowym. Porozmawiamy o gdańskich pisarkach i pisarzach, ulubionych przez artystkę. Poznamy literackie tajemnice niektórych obiektów, poczytamy najlepsze fragmenty wybranych książek. Połączymy przyjemne z pożytecznym – pieszą podróż po mieście z podróżą między słowami – informują organizatorzy.
15.00 – spotkanie z Marcinem Kydryńskim /Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście/. Spotkanie połączone z promocją książki pt. „Biel. Notatki z Afryki”.
Opowieści Marcina Kydryńskiego o Afryce to zapis wielu podróży, które autor odbywał przez ponad dwadzieścia lat. Opis wrażeń i wspomnień białego człowieka na Czarnym Lądzie uzupełniają wyjątkowe zdjęcia pokazujące Afrykę oczami autora.
16.30 – spotkanie z Krystyną Kurczab–Redlich /Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście/. Spotkanie połączone z promocją książki pt. „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”
18.00 – spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem /Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście/. Spotkanie połączone z promocją książek pt. „Skucha”, „Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.