Czytniki i e-booki w szkolnych bibliotekach – moda czy konieczność?

Czytniki i e-booki w szkolnych bibliotekach – moda czy konieczność?

Przegląd

W większości miejskich i wojewódzkich bibliotek w Polsce e-książki nie są już nowością. A jak wygląda sytuacja w szkołach i na uczelniach? Czy wprowadzenie do oferty e-booków i czytników to kaprys nowoczesności, czy nieunikniony etap ewolucji czytelnictwa?

Nowoczesne technologie mają niebagatelny wpływ na zmianę zachowań społeczeństwa. Nie uchroniło się przed nimi także czytelnictwo. E-booki stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych książek.

Cyfrowe księgozbiory

Zeszłoroczne dane Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wskazują, iż 75% polskich gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu, jednak nadal wiele osób nie ma potrzeby korzystania z zasobów światowej sieci.1 W całym kraju realizowane są projekty, dążące do zmiany poziomu cyfryzacji w Polsce oraz budowaniu kompetencji cyfrowych. Jednymi z podmiotów wpisujących się w te działania są biblioteki.

W Polsce, w 2014 roku było ponad 8 tys. bibliotek publicznych i ich filii oraz zaledwie 131 jednostek publiczno-szkolnych.2 Większość z nich jest wyposażona w komputery udostępnianych użytkownikom, ale tylko 64% świadczy usługi elektroniczne (np. katalog online, zamawianie materiałów, powiadomienia o terminie zwrotów, fora dyskusyjne, e-learning). Również zasoby elektroniczne stanowią niski odsetek zbiorów bibliotecznych. Jednak zainteresowanie tą formą czytelnictwa stanowi już wyraźny trend w naszym kraju, a mimo trudności e-booki stanowią znaczącą większość tych zbiorów.

Z radością obserwujemy rosnące zainteresowanie polskich bibliotek e-czytelnictwem,” – mówi Maksym Zhelezniak, Szef Działu Sprzedaży PocketBook S.A. na obszar Europy Środkowej
i Wschodniej.
„Coraz częściej otrzymujemy również zapytania związane z naszymi czytnikami, a także prośbę o polecenie odpowiednich modeli dla różnych użytkowników. Teraz we współpracy z Legimi możemy zaproponować pakietowe rozwiązanie, które powinno zainteresować także szkoły”.

Biblioteczna transakcja wiązana

Na początku września firmy PocketBook i Legimi poinformowały o przełomowym projekcie. Dla czytników z linii Touch Lux (modele PocketBook Touch Lux 2, PocketBook Touch Lux 3 oraz PocketBook Touch Lux 3 Ruby Red) zostało przygotowane oprogramowanie, którego integracyjną częścią jest aplikacja Legimi, oferująca dostęp w modelu abonamentowym do ponad 16 000 ebooków i audiobooków ze wszystkich kategorii wydawniczych.

Marka PocketBook ma świetną renomę w wielu krajach. Wprowadzenie oprogramowania z naszą aplikacją było milowym krokiem, dzięki któremu oferta Legimi dla bibliotek zyskała dodatkowe zalety” – przekonuje Jakub Frołow, CMO Legimi. „Z pełnym przekonaniem mogę zaprezentować rozwiązanie na korzystnych warunkach”.

Czas do szkoły!

O zaletach wspólnej oferty firm PocketBook i Legimi będą mogli się przekonać uczestnicy Salonu Technologii i Wyposażenia dla Edukacji w Kielcach. W pierwszym tygodniu października na terenie Targów Kielce odbędzie się pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane szkolnictwu.

Podczas tego wydarzenia, na naszym stoisku F29, będziemy prezentować czytniki PocketBook i wyjaśniać zasady ich działania oraz korzyści, z których mogą czerpać uczniowie, nauczyciele oraz bibliotekarze”, tłumaczy Maksym Zhelezniak, zapraszając do spotkania z firmą PocketBook. „Dodatkowo, 5 października o godz. 13:00, w krótkiej prezentacji opowiemy o ofercie dla bibliotek. Serdecznie zapraszamy również dyrektorów placówek szkolnych.”

W dniach 5-7 października przedstawiciele firmy PocketBook odpowiedzą na pytania odwiedzających, umożliwią zapoznanie się z najnowszymi modelami czytników PocketBook Touch HD, InkPad 2, Touch Lux 3, a także wyjaśnią zasadę działania aplikacji Legimi. Pierwszego dnia Salonu będzie można również porozmawiać z przedstawicielem Legimi i dopytać o szczegóły oferty dla bibliotek.

 

Kategorie: nowe technologie

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.