Radość Pisania/Radość Fotografowania

Przegląd

plakat-wystawa-szymborskaW Krakowie będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę zdjęć „Radość Pisania/Radość Fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander”. Uroczyste otwarcie wystawy, organizowanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej, odbędzie się w poniedziałek (3 października) o godz. 17.00 w hallu głównym Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest współorganizatorem wydarzenia.

Właśnie, 3 października mija dokładnie 20. rocznica ogłoszenia przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Z tej okazji fundacja zarządzająca spuścizną po poetce otwiera w Krakowie wystawę zdjęć w obiektywie Joanny Helander. Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia z wizyty poetki w Szwecji w 1996 roku oraz kilka portretów Szymborskiej z lat wcześniejszych.

Joanna Helander to polska fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury. Studiowała romanistykę. W 1971 wyemigrowała do Szwecji. Tam ukończyła studium fotografii w Göteborgu. W 1978 w Szwecji wydała swój pierwszy album fotograficzny Kobieta. W 1983 otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę „Fotograf roku”. Mieszka i pracuje w Göteborgu oraz Krakowie.

Bo Persson to szwedzki reżyser filmowy i teatralny urodzony w 1953 roku. Od wczesnych lat siedemdziesiątych podróżował po Europie Środkowej. Jego projekty artystyczne często skupiają się na konfliktach człowiek – państwo, a także na przepaści dzielącej pamięć i zapomnienie, w szczególności w społecznościach dotkniętych przez totalitarne reżimy. Bo jest reżyserem wielu nagradzanych filmów, m.in. „Teatr Ósmego Dnia”, „Walc z Miłoszem”, a także najnowszej produkcji „Wieczorem patrzą w księżyc”.

Wystawę będzie można oglądać w hallu Pawilonu Wyspiańskiego do 31 października.

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.