Maciej Pawlicki rozmawia z poetą Janem Polkowskim, czyli pierwsza audycja z cyklu „cogito ergo…” w trójce

Przegląd

pawlicki-i-polkowski-program-3-polskie-radio-nadeslanaPogłębione, pełne refleksji rozmowy z autorytetami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności znajdą się w nowej, autorskiej audycji publicystycznej „Cogito ergo…” Macieja Pawlickiego. Jego pierwszym gościem w radiowej Trójce będzie poeta Jan Polkowski. Początek w niedzielę 25 września o godz. 21.05.

Jan Polkowski to poeta, najintensywniej obecny w literaturze lat 80 ., dziennikarz i działacz „Solidarności”. Debiutował w „Zapisie” w 1978 roku, a dwa lata później opublikował tom wierszy „To nie jest poezja”.

– Droga twórcza Polkowskiego jest o tyle wyjątkowa, że wyznaczyły ją dwa wybory: konsekwentna decyzja publikowania w drugim obiegu oraz niechęć do zajmowania się równocześnie pisaniem wierszy i działalnością zarobkową. Ten jeden z czołowych poetów lat 80. wybrał rolę milczącego świadka i przestał publikować w kolejnym dziesięcioleciu, by powrócić dopiero w 2009 roku tomikiem „Cantus” – czytamy o poecie w portalu culture.pl. Jego ostatnie publikacje to powieść „Ślady krwi”, zbiór felietonów „Polska moja miłość” (2014) i tomik wierszy „Gorzka godzina” (2015).

Wiersze Polkowskiego tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, szwedzki, serbsko-chorwacki. Jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1983), Nagrody im. Sępa-Szarzyńskiego (1985), Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1987). W grudniu 2010 został laureatem Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego za wspomniany zbiór poezji „Cantus”.

Za działalność opozycyjną został internowany 13 grudnia 1981 roku, a od 1982 działał w podziemnych strukturach. Przewodniczył radzie nadzorczej Film S.A. i Polskiej Agencji Informacyjnej. Był rzecznikiem prasowym rządu Jana Olszewskiego, doradcą w Komitecie Integracji Europejskiej, pracownikiem TVP. Założył stowarzyszenie „Samorządny Kraków”. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Rozmowę z nim poprowadzi Maciej Pawlicki – producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta i dziennikarz, od niedawna współpracownik Programu 3 Polskiego Radia. Niedzielną rozmową z Janem Polkowskim rozpoczyna on cykl comiesięcznych, autorskich spotkań pt. „Cogito ergo…”.Trójka Polskie radio logo

Pierwszy odcinek „Cogito ergo…” na antenie Trójki w niedzielę 25 września o godz. 21.05.

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.