„Konkurs: Misja – Książka!” – Uczniowie napiszą książki i dowiedzą się, jak je wydać

Przegląd

Web

„Konkurs: Misja – Książka!” to literacki turniej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, w którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych napiszą i przygotują do wydania własne zbiory opowiadań.
Organizatorami konkursu są fundacja Nowoczesna Polska, która prowadzi największą w Polsce bibliotekę internetową WolneLektury.pl, oraz Ridero IT Publishing – inteligentny system wydawniczy dla niezależnych autorów.
Młodzi autorzy, z pomocą nauczycieli polonistów i bibliotekarzy, przygotują w kilkuosobowych zespołach książki, do których każdy z uczestników napisze jedno opowiadanie. Uczniowie mogą też przygotowywać własne ilustracje i projekty graficzne okładek, natomiast skład tekstu i przygotowanie ostatecznej wersji książek będzie odbywać się w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero. Taki przebieg konkursu ma na celu nie tylko rozwinięcie literackich talentów, ale także zapoznanie i zainteresowanie uczniów z procesem powstawania i wydawania książki.


Konkurs wystartował 15 września. Na przygotowanie tomików uczestnicy mają czas do 30 listopada. Uczniowie zainteresowani udziałem powinni zebrać drużynę liczącą od 3 do 10 osób oraz znaleźć nauczyciela – opiekuna zespołu, który zgłosi drużynę do konkursu. Pierwszym etapem wyłaniania laureatów będzie otwarte głosowanie internautów na stronie konkursu. Spośród 50 prac z największą liczbą głosów, 5-osobowe Jury, złożone ze znawców literatury i rynku wydawniczego, wybierze zwycięzców. Autorzy najlepszych książek, zarówno pod względem literackim, jak i edytorskim, otrzymają nagrody, m.in. tablety. Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie: https://ridero.eu/pl/konkurs/.

Fundacja od kilku lat intensywnie działa na rzecz obniżenia barier dostępu do literatury oraz promocji czytelnictwa. Dlatego też wydało nam się świetnym pomysłem bezpośrednie dotarcie do szkół, uczniów i nauczycieli, i uświadomienie im, jak wygląda cały proces powstawania książki” – mówi Paulina Choromańska z fundacji Nowoczesna Polska, koordynatorka biblioteki Wolne Lektury.

Wierzymy, że każdy może wydać swoją książkę. Dzięki Ridero proces przygotowania i edycji tekstu w gotową książkę staje się szybki i łatwy. Organizując konkurs literacki, pragniemy wzbudzić zainteresowanie młodzieży procesem powstawania książki i zachęcić ich do rozwijania kreatywności i talentów literackich” – dodaje Ryszard Stawarz, dyrektor ds. rozwoju Ridero IT Publishing.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.