Amerykańska autorka bestsellerów, Joshilyn Jackson po raz pierwszy w Polsce!

Przegląd

Joshilin JacksonW przedostatni tydzień września (22-27) do Warszawy przyjedzie znana amerykańska pisarka, laureatka wielu nagród, autorka bestsellerów umieszczanych na listach New York Timesa i USA Today, JOSHILYN JACKSON.

Joshilyn ma na koncie siedem powieści, wszystkie ukazały się też w polskim przekładzie. Najnowsza to “Inna niż wszystkie” – dramatyczna opowieść o tajemnicy, która dzieli matkę i córkę i kosztownym procesie ich pojednania.

Wszystkie swoje powieści Joshilyn umieszcza w dusznej, tak ukochanej przez kulturę i popkulturę amerykańską, atmosferze Południa. Jej bohaterki odkrywają, albo przeciwnie – same skrywają mroczne tajemnice, ich historie zawsze dotyczą relacji rodzinnych i pokoleniowych. Wartka akcja, intensywnie zarysowane postacie i mocne napięcia między nimi – to wszystko sprawia, że od powieści Joshilyn trudno się oderwać.

Dorastała na Florydzie, w Alabamie, Kentucky, Georgii i wszędzie, gdzie los rzucił jej rodzinę – ojciec Joshilyn był wojskowym. Mama jeszcze nosząc ją na rękach czytała jej książki. Opowieści za opowieściami. “Marzyłam, żeby posiąść moc, dzięki której mogłabym wybranych bohaterów i elementy ukochanych opowieści przenosić w świat realny”. Jej marzenie przewrotnie spełniło się, teraz to ona konstruuje postaci, tyle, że nie są to słodkie kucyki, ani gadające koty, o których czytała mama. Jej bohaterowie nie mają nadprzyrodzonych mocy, choć często trafiają w realia jak z horroru. Na dodatek, Joshilyn przeżywa wszystko to, co oni.

Jako dyplomowana aktorka, ma na koncie wiele audiobooków – czytelnicy i słuchacze uwielbiają jej głos. Ale aktorskie doświadczenie przydaje jej się też podczas pisania powieści. W każdą z postaci wciela się, przeżywa jej emocje i widzi świat jej oczami. Dokładnie tak samo robią aktorzy przygotowując się do roli.

Na pytanie jak określiłaby swoje pisarstwo stworzyła jego definicję:

Ekscentryczna proza z wpływami Południowego Gotyku, dla inteligentnych czytelników, którzy kochają wyłapywać niuanse i uwielbiają dać się porwać opowieści, mają poczucie humoru i jednocześnie są gotowi na wyprawy w mroczne miejsca”.

Joshilyn Jackson przyjedzie do Warszawy w czwartek 22 września popołudniu. W sobotę będzie uczestniczyła w Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach. W planach ma spotkanie z popularnymi polskimi pisarkami, obiad z prezydentem miasta i wreszcie – spotkanie z czytelnikami w Centrum Kultury i Sztuki, po którym podczas uroczystej gali Joshilyn wręczy nagrodę główną Festiwalu. We wtorek, 27 września, pisarka odleci z powrotem do Stanów Zjednoczonych.
Joshilyn Jackson
Amerykańska autorka, której powieści znalazły się na liście bestsellerów New York Timesa i USA Today. Laureatka nagród: SIBA powieść roku, Autorka Roku Stanu Georgia (dwukrotnie) i wielu innych. Ma na koncie siedem powieści przetłumaczonych na dziesiątki języków.

Wychowała się na Florydzie, jej ojciec był wojskowym, dzieciństwo spędziła w Alabamie, Kentucky, Georgii, na Florydzie, w Virginii i Kalifornii. Mieszka w stanie Georgia, w mieście Decatur, z mężem Scottem, dwójką dzieci, Samem i Maisy Jane, psami i kotami.

Za debiut, wydanych w 2005 roku “Bogów Alabamy” dostała nagrodę Southern Independent Booksellers Alliance Novel of the Year Award.
Najczęstsze motywy jej powieści: dysfunkcyjne rodziny, mroczne sekrety, także z przeszłości, ingerencja duchów jako sił, które symbolizują gromadzące się napięcie w relacjach. To współczesna proza realizmu magicznego, Amerykanie nazywają ją Southern Gothic. (JJ przyznaje, że wielki wpływ na nią ma literatura Flannery O’Connor).
Czuje się pisarką amerykańskiego Południa. “Kocham tę część kraju, pomimo jej krwawej historii. Chcę jak najlepiej sportretować tych ludzi, to miejsce, z całą jego wspaniałością i okropnością jednocześnie zanim straci swój unikalny klimat”.
Gdyby choć część tego wszystkiego, o czym piszę, dotyczyła mnie, dawno byłabym martwa, lub w najlepszym przypadku spędzałabym czas w szpitalu o bardzo miękkich ścianach” żartuje pytana o to, czy któraś z tych opisywanych historii przydarzyła się jej naprawdę.  Joshilyn ma niezwykłe poczucie humoru, jest bardzo otwarta i kompletnie bezpretensjonalna. To pisarka bliska, pozbawiona gwiazdorstwa, Amerykanka w średnim wieku, której powieści ciągle trafiają na listy bestsellerów.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.