Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” od 30 czerwca do 2 lipca

Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” od 30 czerwca do 2 lipca

Przegląd

Koncerty: „Urodziny u Rodziny” z okazji 40-lecia pracy artystycznej Elżbiety Adamiak, utworów Piotra Bukartyka oraz Stanisławy Celińskiej uświetnią 43 edycję Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Impreza rozpocznie się 30 czerwca, zakończy 2 lipca.

Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” to jedna z najbardziej znanych i ugruntowanych imprez piosenki poetyckiej w kraju. Tegoroczna, 43 edycja „Spotkań” rozpocznie się 30 czerwca od koncertu konkursowego, w którym w ciągu dwóch konkursowych dni wystąpi w sumie 15-16 uczestników. Ich przesłuchania odbędą się 11 czerwca i wówczas będzie wiadomo, z jakim repertuarem wystąpią młodzi artyści w konkursie na dziedzińcu olsztyńskiego zamku.

Jak przyznała w rozmowie z PAP przewodnicząca eliminacyjnego jury Basia Raduszkiewicz w poprzednich latach uczestnicy konkursu wybierali głównie teksty klasyków piosenki poetyckiej – Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego – choć zdarzały się osoby, które śpiewały teksty np. Kasi Nosowskiej, nie brakło też młodych artystów, którzy prezentują jury własne kompozycje.

Dyrektor „Spotkań Zamkowych” Krzysztof Stachowski na konferencji prasowej w środę poinformował, że z powodów finansowych w tym roku nie odbędą się warsztaty dla uczestników konkursu. Jak ocenił ich brak odbija się na poziomie konkursu. „Często w czasie warsztatów podpowiadano uczestnikom konkursu, by zmienili to, czy owo, pracowano z nimi. W wielu wypadkach warsztaty znacząco wpływały na występ danego wykonawcy w samym konkursie” – przyznał Stachowski.

Raduszkiewicz dodała, że praca z młodymi ludźmi jest szczególnie ważna ponieważ piosenka poetycka praktycznie nie istnieje w mediach, jest niszowa. „Ci młodzi wcale nie są ani głupsi, ani mniej wrażliwi niż kiedyś, tylko trzeba im pewne rzeczy pokazać, przedstawić. W tym pomagają instruktorzy” – dodała artystka.

W tym roku na organizację „Spotkań Zamkowych” Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, pozyskało z resortu kultury, od marszałka woj. warmińsko-mazurskiego i prezydenta Olsztyna w sumie 130 tys. zł. „Aby dopiąć budżet potrzebujemy 280-300 tys. Liczymy na wpływy ze sprzedaży biletów” – przyznał Stachowski. Poinformował, że wejściówki można już kupować m.in. drogą elektroniczną. Bilet na pierwszy dzień imprezy kosztuje 60 zł, na drugi – 80 zł, a na ostatni – 90 zł.

Tradycyjnie konkursowi młodych wykonawców towarzyszą koncerty znanych i cenionych wykonawców piosenki poetyckiej. 30 czerwca po przesłuchaniach konkursowych odbędzie się koncert utworów na podstawie tekstów i z muzyką Piotra Bukartyka „Kaszana zdalnie sterowana”, w którym wystąpią: Katarzyna Żak, Krystyna Tkacz, Dorota Osińska, Magdalena Piotrowska, Arkadiusz Brykalski oraz Jan Janga Tomaszewski.

W drugim dniu po przesłuchaniach konkursowych zaplanowano koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej i 60-lecia urodzin Elżbiety Adamiak „Urodziny u Rodziny”. Zaśpiewają na nim m.in. Artur Andrus, Anna Stankiewicz i Janusz Strobel, Lora Szafran, Ewa Rutkowska oraz grupy „Czerwony Tulipan”, „Grupa MoCarta” i „Wolna Grupa Bukowina”.

Ostatni dzień festiwalu to koncert laureatów konkursu oraz koncert „Atramentowa” Stanisławy Celińskiej.

Niepisaną tradycją „Spotkań Zamkowych” jest chłodna i deszczowa pogoda. Stachowski przyznał, że „nie ma innej alternatywy dla występów” jak zamkowy dziedziniec.

Onet za PAP

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.