Jakub Szamałek laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2016

Przegląd

Jakub Szamałek laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2016

Czytanie z kości to trzecia powieść kryminalna Jakuba Szamałka oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

 

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury przyznało Szamałkowi nagrodę nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu Czytania z kości, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść. Szamałek odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, czyli statuetka oraz nagroda pieniężna ufundowana przez stację CBS Reality, powędrowała do rąk Remigiusza Mroza za powieśćKasacja.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę, której wyjątkowo nie otrzymał debiutant (bo takiego w gronie nominowanych nie było), a weteran – Mariusz Czubaj, za Piątego Beatlesa był nominowany po raz siódmy.

Jakub Szamałek – absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się przede wszystkim w świecie antycznym; głównym bohaterem Kiedy Atena odwraca wzrok (2011), Morza Niegościnnego (2013) oraz Czytania z kości (2015) jest Leochares. W wolnym czasie Jakub Szamałek podróżuje po Europie i poznaje arkana kuchni azjatyckiej.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymało aż trzech autorów: Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson.

Zdjęcia Max Pflegel/ Wydawnictwo EMG

źródło: www.portalkryminalni.pl

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.